Müzik saati kısıtlaması ülke genelinde kaldırıldı!

Yayınlama: 24.06.2023
Düzenleme: 24.08.2023 15:29


Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Başkanı Burhan Şeşen, SÖZ Platformu’na yaptığı açıklamada, Turizm Bakanı ve yardımcısının kendilerine müzik yasağının yurt genelinde kaldırıldığı bilgisini ilettiğini ifade etti. Pandemi koşulları gerekçesiyle 1 Temmuz 2021 tarihinden beri saat 01.00’den sonra uygulanan müzik yasağının artık sona erdiğini duyurdu. Müzik saati kısıtlaması ülke genelinde kaldırıldı!

Bu gelişmeyle birlikte, gece saat 01.00’den sonra da müzik etkinliklerinin serbestçe gerçekleştirilebileceği bir ortamın oluşacağı belirtiliyor. MÜYORBİR, müzik yasağının kaldırılmasıyla birlikte müzik sektörünün canlanacağına ve sanatçıların daha geniş bir kitleye ulaşabileceğine inanıyor.

Başkan Burhan Şeşen, müzik yasağının kaldırılmasının sektöre büyük bir destek olduğunu ve müzik yapan sanatçıların uzun süredir bekledikleri bir adım olduğunu vurguladı. Aynı zamanda, turizm sektörünün de bu karardan olumlu etkileneceği ve yerli ve yabancı turistlerin gece saatlerindeki müzik etkinliklerinden daha fazla keyif alacağı öngörülüyor.

MÜYORBİR Başkanı, müzik yasağının kaldırılmasının müzik sektörünün toparlanması ve canlanması için önemli bir dönüm noktası olduğunu dile getirerek, bu kararın sektörün ekonomik ve kültürel anlamda iyileşmesine katkı sağlayacağını belirtti. Müzik Yorumcuları Meslek Birliği, sanatçıların haklarını korumak ve müzik sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerine devam edecek.

Neden kısıtlanmıştı?

Covid-19 salgını döneminde alınan tedbirler kapsamında, 1 Temmuz 2021 tarihinde müzik yayınlarının saat 00.00’a kadar yapılabileceği kararı alınmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, “Müzikle ilgili sınırlamayı 24.00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” şeklinde duyurmuştu. Müzik saati kısıtlaması ülke genelinde kaldırıldı!

Buna ek olarak, İçişleri Bakanlığı 10 Haziran 2022 tarihinde bir genelge yayınladı ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte turizm sezonu boyunca müzik yasağının 01.00 olarak uygulanacağını belirtti. Turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte müzik yasağı tekrar 24.00’e geri çekilmişti.

Ancak, 2023 turizm sezonunun başlamasıyla birlikte Antalya ve ardından Muğla’da müzik yasağı, ilgili İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının kararıyla kaldırıldı. İzmir’de ise müzik yasağı daha ileri saatlere alındı.

MÜYORBİR, resmi sosyal medya hesabından şu duyuruyu yaptı:

“Mutlulukla belirtmek isteriz ki müzik sektöründeki pandemi kısıtlamaları Türkiye genelinde kaldırıldı. Müzik sektörü için bu önemli kararda emeği geçen ilgili Bakanlıklara ve kişilere teşekkür ederiz. Müziğin hiç susmaması dileğiyle…”