ARAŞTIRMACI YAZAR FERİDUN TOKER’DEN TARİHE IŞIK TUTAN BİR KİTAP

Yayınlama: 12.08.2023
Düzenleme: 12.08.2023 19:41

Araştırmacı yazar Feridun Toker uzunca süredir üzerinde çalıştığı “Denizli’de Gizemli Bir Sanayici Kimon Pandazoplu” isimli kitabını tamamladı.

Yeşil Kayın Yayınları tarafından geçtiğimiz günlerde www.yesilkayin.com.tr adresi başta olmak üzere türlü platform ve kitapçılarda satışa sunulan kitapta Feridun Toker belgelerle adeta tarihe ışık tutuyor.

Kitap muhtevası incelendiğinde hayatının bir bölümünü Denizli’de idame ettiren Kimon Pandazoplu, kendisi hakkında yapılan ilk kitap çalışmasında bir yabancı olarak Anadolu’daki faaliyetleri ve ilginç serüveni ile karşımıza çıkıyor. Özellikle Batı Ege’yi ilgilendiren pek çok hususun da incelendiği çalışma içerisinde işgal kuvvetleri kumandanlığında görevli olan gizemli bir tüccarın hayatı belgeleriyle ele alınıyor.

Yunan kaynaklarına kadar giden Toker kitabın sunuş bölümünde okuyucular için şu cümleleri kaleme almış,

“Oldukça uzun süren araştırmalarımın sonucunda tespit edebildiğimiz ham bilgilerin tamamını tek tek dosyaladık. Sonrasında her bir dosyayı kendi içinde tekrardan çalışıp daha detaylı inceleyip teyit ettik. Bunları; tarama-tasnif-tahlil-tenkit-terkip (sentez) yöntemleriyle netleştirdik. Kaynak olabilecek yerel kişilerle görüşmelerimizi ve bu sözlü nakilleri de tutarlılık ve çelişkileri açısından değerlendirdik. Bu çalışma içerisinde teyit edemeyeceğimiz nakillerden ziyade belgeleri olanları ve teyit edilmiş olanlarını ele aldık. Kitabımızın esasen kaynak bir çalışma ve bugünkü imkânlar nisbetinde kaynak kitap olmasına gayret ettik. Yazılarımızı fotoğraflarla desteklemeye ve belli bir kronoloji çizgisinde ifade ederek sunmaya özen gösterdik. Keyifli okumalar dileriz.”

Bir süredir satışta olan kitapla ilgili çok olumlu yorumlar gelirken kitabın ana başlığında ifade edilen “Tarih-i Denizli” serisinin ikinci kitabı merakla bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.