Titanik Seferinde Facia!

Yayınlama: 21.06.2023

Seattle merkezli denizaltı şirketi OceanGate, turistik amaçla Titanik’in enkazını göstermek için tasarlanan denizaltının kaybolmasıyla ilgili yeni belgelerin ortaya çıkmasının ardından tartışmalı bir durumla karşı karşıya kaldı. Belgelere göre, şirket, denizaltının geliştirilme süreci boyunca güvenlik sorunları yaşanabileceği konusunda defalarca uyarıldı. Titanik Seferinde Facia!

OceanGate’in sözcüsü, şirketin geliştirme aşamasında kaydedilen güvenlik uyarılarını ciddiye aldığını ve ilgili önlemleri aldığını belirtti. Ancak, kayıp denizaltı ile atıfta bulunulan geminin aynı olmadığını vurguladı. Şirket, kayıp denizaltının yapımının tamamlandığını ve Titanik’in orijinaline olan benzerliği konusunda şüphe uyandırmayacak şekilde tasarlandığını açıkladı.

OceanGate, Titanik enkazının keşfinin tarihi önem taşıdığına dikkat çekerek, kayıp denizaltının bulunması için yoğun bir arama ve kurtarma operasyonunun devam ettiğini belirtti. Şirket ayrıca, Titanik’in tarihi kalıntılarının korunması ve turistik faaliyetler için uygun bir şekilde erişilebilir hale getirilmesi konusunda taahhütlerini yineledi.

“DEFALARCA UYARILDI”

OceanGate şirketinin eski denizcilik operasyonları direktörü David Lochridge’in 2018 yılında Seattle Bölge Mahkemesi’nde görülen bir davaya ilişkin belgelerde yer alan ifadeleri, geliştirilmekte olan denizaltının daha fazla test edilmesi gerektiği ve “aşırı derinliğe” ulaşıldığında yolcuların tehlikeye girebileceği konularını vurguluyor. Titanik Seferinde Facia!

“YOLCULAR TEHLİKEYE GİREBİLİR”

OceanGate’in eski denizcilik operasyonları direktörü David Lochridge, OceanGate’in yolcuları potansiyel bir aşırı tehlikeye maruz bırakabilecek seçimler yaptığını belirttiği için şirket tarafından gizlilik anlaşmasını ihlal etmekle suçlandı ve 2018 yılında işten çıkarıldı. OceanGate ise Lochridge’in bir mühendis olmadığını ve mühendislik hizmetleri sunmak için işe alınmadığını iddia ederek karşı dava açtı. Şirket, ayrıca kayıp denizaltının yapımının 2020-2021 yıllarında tamamlandığını ve dolayısıyla davada atıfta bulunulan gemiyle aynı olmadığını belirtti.

KAYBOLAN DENİZALTINDA 5 KİŞİ BULUNUYOR

Turistik amaçlarla kullanılan bir denizaltı aracı, Titanik’in buz dağına çarparak batmasının ardından ortaya çıkan enkazını göstermek üzere yapılan bir sefer sırasında Atlas Okyanusu’nda kayboldu. 19 Haziran tarihinde yaşanan bu olayda, denizaltında İngiliz milyarder Hamish Harding, Action Aviation şirketinin sahibi, Pakistanlı iş insanı Şahzada Davud ve oğlu Süleyman Davud, OceanGate şirketinin kurucusu ve CEO’su Stockton Rush ve Fransız denizaltı pilotu Paul Henry Nargeolet gibi isimler bulunmaktaydı. Seferin Titanik enkazına dalışı da içeren 8 günlük gezi bileti ise 250 bin dolar olarak belirlenmişti.