Meteoroloji uyardı! Bayram’da yağışlar devam edecek

Yayınlama: 25.06.2023

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, Kurban Bayramı boyunca ülkenin kuzey kesimlerinde, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde ara ara sağanak yağışların süreceğini ancak şiddetli yağışların beklenmediğini ifade etti. İç ve güney bölgelerin ise az bulutlu ve açık bir hava beklediğini belirtti. Bayram sonrası dönüş yolunda ise sadece Karadeniz çevresinde hafif yağış ihtimali olduğunu, iç ve güney bölgelerde ise yağışın beklenmediğini aktardı. Meteoroloji uyardı! Bayram’da yağışlar devam edecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, Kurban Bayramı süresince ülkenin kuzey kesimleri ile Marmara ve Karadeniz bölgelerinde zaman zaman sağanak yağışların devam etmesini öngörürken, bu yağışların şiddetli olmayacağını vurguladı. Özellikle iç ve güney bölgelerde ise az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor. Cengiz Çelik, Kurban Bayramı sonrasında dönüş yolunda ise sadece Karadeniz çevrelerinde hafif yağış ihtimalinin olduğunu, iç ve güney bölgelerde ise yağışın görülmemesini beklediklerini ifade etti.

Çok kuvvetli yağışlar beklenmiyor

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı Perşembe gününde, binlerce insan tatil dönemini farklı şehirlerde değerlendirmek üzere hareket etti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, Mayıs ve Haziran’ın ilk yarısında görülen yağışların artık ülkeyi terk ettiğini belirterek, “Bayram süresince geçmiş sistemde olduğu gibi güçlü yağışlar beklemiyoruz” dedi. Meteoroloji uyardı! Bayram’da yağışlar devam edecek

Arife Günü Hava Durumu Nasıl Olacak?

Cengiz Çelik, arife gününde özellikle yurdun kuzey bölgelerinde yağış geçişlerinin ağırlıklı olarak görüleceğini belirterek, “Marmara’nın güney ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Karadeniz’de Salı günü için sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Ayrıca, Akdeniz’in iç kesimlerinde de Toroslar bölgesinde Salı günü kısa süreli sağanak yağış beklentimiz bulunuyor. Bunun dışında ülkenin büyük bir bölümünde yağış beklenmiyor. Genel olarak hava az bulutlu ve açık olacak.” şeklinde konuştu.

Bayramda Yer Yer Yağışlar Olacak

Cengiz Çelik, Kurban Bayramı’ndaki yağış durumuyla ilgili bilgi vererek, “Bayram süresince özellikle Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda yoğunluklu olarak yağış geçişlerini göreceğiz. Bu yağışlar genellikle kısa süreli sağanak şeklinde olacak. İç ve güney bölgelerimizde ise bayram boyunca genellikle yağış beklemiyoruz. Ancak İç Ege, Göller yöresi ve Akdeniz’in iç kesimlerinde kısa süreli, yerel sağanak geçişleri olabilir. Bunun dışında ülkenin büyük bir bölümünde yağış beklentimiz bulunmuyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.