Rusya’da Wagner Krizi

Yayınlama: 24.06.2023

Wagner adlı paralı asker grubunun isyan çıkarmasının ardından Rusya’nın lideri Putin, kameraların karşısına geçerek şunları söyledi: “Halkımızın güvenliği için askerlerimiz mücadele edecek ve bu süreçte tüm güçlerin birliğine ihtiyacımız var. Bu bir darbe girişimidir ve bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Hesap sorulacak olanlar isyana kalkışanlardır ve bu konuda talimatlarımı verdim. Vereceğimiz yanıt son derece sert olacak.” Rusya’da Wagner Krizi

Rusya’nın güvenlik şirketi Wagner, Rus ordusu tarafından kamplarının hedef alındığı iddiasıyla Putin yönetimine başkaldırarak Rusya’ya giriş yapmıştır. Wagner askerleri, Rostov kentini kuşatırken, dikkatler Putin’e çevrildi. İsyancılara karşı caydırıcı bir mesaj veren Putin, şunları dile getirdi: “Karşımızda hainler var. Askerlerimiz halkımızın güvenliği için mücadele edecek. Yanıtımız kesinlikle sert olacak ve hainler cezalandırılacak. Birliğimizi bozan eylemlerden vazgeçin. Bu açıkça bir darbe girişimidir.”

“BU TÜR KALKIŞMALAR ÜLKEMİZİ SIRTIMIZDAN BIÇAKLAMAKTIR”

Konuşmasının devamında Putin, ifadelerini daha da sertleştirerek şunları söyledi: “Tüm askeri birimlere net bir talimatım var. Halkımızın güvenliği ve bağımsızlığı için sonuna kadar mücadele edeceksiniz. Rusya’yı güçlü bir ulus haline getirdik ve bu gücümüzü korumak için birlik içinde olmalıyız. Ülkemizi sırtından bıçaklayacak her türlü isyana son verilmelidir. Bu tür kalkışmalar, ülkemizi haince hedef almaktır.” Rusya’da Wagner Krizi

Biz bugün devletimizi her türlü savunmaya hazırız. Hainliktir. Şu an askerlerimizi desteklemek istiyoruz. Wagner güçlerinin arasında şu an hainler var. Silahlı ayaklanma ve herhangi bir iç ayaklanma Rusya’ya halkımıza bir darbedir. Bunun cezasını vereceğiz. Cezası ağır olacaktır.

“BU HATADAN GERİ DÖNÜN”

Hem kanun önünde hem vatandaşların önünde cezalarını görecekler. Şu an bir Rusya vatandaşı olarak elimden gelen her şeyi yapacağım. Yeter ki halkımıza silahını kaldıran herkes cezasını çekecek. Bu hatadan çekilin ve bu suçu yapmayın.”