ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? BEKLENEN HABER GELDİ

Yayınlama: 20.06.2023
Düzenleme: 20.06.2023 14:30

Son dakika haberlere göre, asgari ücretle ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. 2023 Ocak ayında yapılan son zamla birlikte asgari ücret 8.506 TL’ye yükseltilmişti. Ancak Temmuz ayında bir ara zam daha yapılması bekleniyordu. Bugün gerçekleşen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında ara zam miktarı belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “TÜRK-İŞ’i temsil eden Başkan Ergün Atalay’a, TİSK’i temsil eden Başkan Burak Akkol’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TÜİK bürokratlarına teşekkür etmek istiyorum. Yapıcı tavırları için özellikle şükranlarımı sunuyorum.” ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? BEKLENEN HABER GELDİ

Yapılan açıklamaya göre, brüt asgari ücret tutarı 13.414 TL, net asgari ücret tutarı ise 11.402 TL olarak belirlendi. Bu artışla birlikte, enflasyon oranının oldukça üzerinde olan yüzde 34 gibi bir oranla ara zam gerçekleştirildiği ifade edildi. Bu zamda refah payının da dikkate alındığı vurgulandı.

CUMHURBAŞKANINDAN ASGARİ ÜCRET PAYLAŞIMI

Temmuz ayından itibaren, asgari ücret net olarak 11 bin 402 TL olarak uygulanacak. Bu yeni düzenleme ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olsun. ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? BEKLENEN HABER GELDİ

Asgari ücretin belirlenmesinde, işçi ve işveren tarafları başta olmak üzere tüm paydaşların uzlaşı kültürü içindeki emeklerine teşekkür etmek istiyorum. Milletim adına, asgari ücretin belirlenmesinde emeği geçen herkese minnettarım.

ATALAY: İNŞALLAH BU ENFLASYON KONTROL ALTINA ALINIR, ZAMLAR OLMAZ

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’ın açıklamasının ardından şu ifadelerle konuştu: “Taraflar olarak son 13 günde yoğun bir çalışma gerçekleştirdik ve bugün son noktaya ulaştık. Bakan rakamları açıkladı. Temmuz ayında %30 civarında bir zam almıştık. Bugün ise bu oran %34’e çıktı. Dün Sayın Cumhurbaşkanımızla da uzun bir görüşme gerçekleştirdik. Umarım enflasyon kontrol altına alınır ve zam oranlarına ihtiyaç duyulmaz. Çünkü asgari ücreti artırmak önemli olsa da, enflasyonun kontrol altına alınmaması durumunda bu zam oranının bir anlamı kalmaz. Marketlerdeki fiyatların kontrol altına alınması gerekmektedir. Asgari ücretin milletimize hayırlı olmasını dilerim.”

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu kararın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Süreç boyunca tüm paydaşlarımızın çıkarları doğrultusunda azami gayret gösterdik. Dengeli bir rakam elde etmek için çalıştık. Bugün, tüm imkanlarımızı kullanarak bu rakama ‘evet’ demenin memnuniyetini yaşıyorum. Sürecin hızlı bir şekilde mutabakatla sonuçlanması benim için önemlidir. Birlik ve beraberlik ruhuna büyük önem veriyoruz, çünkü bu ülkemize değer katar. Umarım bu dönemlerden sonra da iş birliği ruhunu sürdürebiliriz. Asgari ücretlilerden vergi alınmaması uygulaması devam etmektedir ve devletimiz bu konuda önceden başlatılan bu uygulamanın sürdürülmesini sağlamıştır. İşverenler olarak zorlu bir dönemden geçmekteyiz. TİSK olarak, Türkiye’nin yüzyılında üzerimize düşenin fazlasını yapmaya hazırız.”