Mustafa Sarıgül’den asgari ücret çıkışı!

Yayınlama: 20.06.2023

Geçtiğimiz seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Erzincan Milletvekili olarak seçilen ve şu anda Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı olan Mustafa Sarıgül, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 lira olarak belirlenen asgari ücretin gıda fiyatlarını etkileyebileceğini dile getirdi. Mustafa Sarıgül’den asgari ücret çıkışı!

Sarıgül, asgari ücretin artırılmasıyla birlikte, gıda fiyatlarının artabileceği konusunda endişelerini ifade etti. Bu durumun özellikle dar gelirli vatandaşları etkileyeceğini ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin daha fazla zorlanabileceğini belirtti. Aynı zamanda, gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin de maliyetlerinin artacağını ve bunun da tüketiciye yansıyabileceğini vurguladı.

Mustafa Sarıgül, asgari ücretin yükseltilmesinin çalışanların alım gücünü artırması açısından önemli olduğunu ifade etti. Ancak, bunun gıda fiyatları üzerindeki olası etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ve hükümetin bu konuda önlem alması gerektiğini söyledi. Sarıgül, gıda fiyatlarının kontrol altında tutulması için çeşitli tedbirlerin alınması gerektiğini ve tüketicilerin mağdur olmaması için çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Mustafa Sarıgül’den asgari ücret çıkışı!

Sonuç olarak, Mustafa Sarıgül’ün ifadelerine göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücreti yükseltme kararı gıda fiyatlarını etkileyebilir. Ancak, Sarıgül, bu durumun tüketiciyi mağdur etmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Gıda fiyatlarının kontrol altında tutulması ve dar gelirli vatandaşların geçim sıkıntısının artmaması için çözümler üretilmesi önemli olduğunu vurguladı.

“DÖRT AYDA BİR GÜNCELLENMELİ”

Asgari geçim araştırması yapılması gerektiğini vurgulayan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun sadece brüt asgari ücreti değil, aynı zamanda net asgari ücreti de her dört ayda bir güncellemesi gerektiğini ifade etti. Sarıgül, aksi takdirde ekmek, et ve diğer gıda fiyatlarının sürekli artacağına dikkat çekti. Belirtilen rakamları son derece düşük bulduğunu belirterek, gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecek yılın bu zamanına kadar et fiyatlarının 1200 liraya kadar çıkabileceğini dile getirdi.

ABDÜLLATİF ŞENER AÇIKLAMASI

Mustafa Sarıgül, gazetecilerin eski CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili açıklamalarını sorması üzerine, bu tip konuşmaların siyasete ve demokrasiye olan ilgiyi azaltacağını ifade ederek son derece üzüldüğünü belirtti. Kendisi daha önce önemli görevlerde bulunmuş siyasilerin attıkları adımlara ve verdikleri kararlara dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Omurgası olmayan, duruşu olmayan ve bir kez ihanet etmiş olan siyasilerin ömür boyu ihanet etmeye devam edeceklerine inandığını dile getirdi. Siyasetin, omurgalı insanların siyaseti olması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, Mustafa Sarıgül, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarıyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vereceğini belirtti. Bu önergeyle ilgili detayları paylaşmadan önce, TBMM’deki konuyla ilgili gelişmeleri takip etmek istediğini ifade etti.