Yusuf Dinç: Körfez ile yapılan anlaşmalar piyasaları rahatlatır

Ensonhaber YouTube yayınına katılan Doç. Dr. Yusuf Dinç, BAE ile yapılan 50.7 milyar dolarlık anlaşmanın piyasalara olumlu etki yapacağını belirtti.

Yayınlama: 21.07.2023

Bu videoyu izlemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin

AA & Ensonhaber

İlker Koç’un moderatörlüğünü yaptığı Ensonhaber Gündem Özel Youtube yayınının konuğu, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Dinç’ti.

Yusuf Dinç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın körfez ülkelerine yaptığı ziyarette yapılan finansal anlaşmaların piyasalara nasıl yansıyacağına dair şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirecek”

Faydası olacaktır mutlaka. Bizim BAE ile bir swap anlaşmamız var. En azından bu tutarın çıkmayacağını biliyoruz. Bu tutar hızlı mı gelecek bilmiyoruz. Belki de bu tutarın bir kısmı halen içeride. Kalan kısmının da hızlı geleceği anlaşılıyor. BAE Ekonomi Bakanı’nın ifadesinden bunu anlıyoruz; ‘BAE’yi bilirsiniz, böyle anlaşmalar olduğunda fonları çok hızlı aktarırız’ demişti.

Piyasaya nasıl etkisi olacak? Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirici bir yönü olabilir. Özellikle kullanılabilir rezerv cari açığın üzerinde olmalıdır, yoksa piyasa bunu bir tehdit olarak görür.

“Enflasyon hedeflenin sağlamak için rezervler artırılmalı”

Türkiye’de dövizin politikaları sabote etmemesi anlamında çok belirleyici olacaktır.

Şu anda enflasyon hedefimizde ulaşmada iki sabotaj unsuru olabilir; biri enerji fiyatları, diğeri de kur. Enerji fiyatlarını kontrol edemeyiz, ama kur tarafında mutlaka önlem almamız gerekir. Bunun da en iyi yöntemi, rezervleri artırmaktır. Yoksa kurdaki artışlar, enflasyon hedeflerimizi bozar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.