Joe Biden sorular karşısında sessiz kaldı

Yayınlama: 19.10.2023
Düzenleme: 19.10.2023 15:21

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in uluslararası hukuka uygun hareket edip etmediği konusundaki soruya cevap vermekten kaçındı. Joe Biden sorular karşısında sessiz kaldı

Biden, İsrail ziyaretinin ardından uçakta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Sizce İsrail, savaş hukukuna uygun bir şekilde mi hareket ediyor?” sorusuna yanıt vermekten kaçındı.

Başkan, bu sorunun yerine, “Sizinle konuşmak gerçekten keyifliydi.” diyerek basın toplantısını sonlandırdı.

Önceki olarak, İsrail basınında yer alan haberlere yanıt verirken, ABD yönetiminden yetkililerin, Hizbullah’ın İsrail’e karşı bir saldırı başlatması durumunda, ABD ordusunun İsrail ordusuna destek vereceği yönündeki iddiaları yalanladı.

Biden ayrıca, İsrail’in Gazze’ye muhtemel kara operasyonunu iptal etme ihtimali hakkında konuşurken, İsrail ve ABD askeri yetkililerinin alternatif yaklaşımları tartıştığını ifade etmekle yetindi.

Başkan, Gazze’deki ABD vatandaşlarının tahliye çabalarının hala devam ettiğini de vurguladı.

İsrail ziyaretinin ardından, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Sisi’nin yaklaşık 20 kamyonun Gazze’ye yardım götürmek için sınırı açmayı kabul ettiğini belirtmişti. Joe Biden sorular karşısında sessiz kaldı

İsrail-Filistin Çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik kapsamlı bir saldırı olan “Aksa Tufanı” adlı operasyonu başlatmıştı.

Gazze’den binlerce roket İsrail’e atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek kontrolü ele geçirmişti. Bu noktadan İsrail içlerine doğru ilerleyen silahlı gruplara karşılık, İsrail ordusu Gazze Şeridi’ni onlarca savaş uçağıyla bombalamıştı.

Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda, 304 asker ve 1405 İsrailli sivil ölmüş, 3 bin 968 İsrailli yaralanmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı ise İsrail saldırılarında Gazze’de 3 bin 478 kişinin öldüğünü ve 12 binden fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da ise İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 66 Filistinli hayatını kaybederken, yaklaşık 1300 kişi yaralanmıştı. Gazeteciler de bu çatışmalarda tehlikede olup, 13 gazeteci hayatını kaybetmişti.

Lübnan sınırındaki çatışmalar, 8 Ekim’de başlamış ve bu çatışmalarda İsrail ordusu ile Hizbullah arasında çatışma yaşanmıştı. Bu çatışmalarda 10 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, 1 gazeteci ve 2 sivil hayatını kaybetmişti. Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil ölmüştü.

Son olarak, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne 17 Ekim’de düzenlediği saldırıda 471 kişi ölmüş, 28’i ağır olmak üzere 342 kişi yaralanmıştı.