Gram Altın Yeni Bir Rekor Kırdı

Yayınlama: 23.06.2023

Merkez Bankası’nın Haziran ayı toplantısında politika faizini yüzde 15’e yükseltmesi, piyasalarda büyük bir etkiye neden oldu. Bu kararın ardından, dolar/TL kurunun 25,48 seviyesini görmesiyle birlikte, gram altın rekor seviyelerine ulaşarak 1.567 TL’ye kadar yükseldi. Ancak, sonrasında bir miktar geri çekilme yaşayarak saat 11.40 itibarıyla 1557,67 seviyesinden işlem görüyor. Gram Altın Yeni Bir Rekor Kırdı

Şubat ayından bu yana en büyük haftalık kaybına hazırlanan ons altın, son üç ayın en düşük seviyesine gerilerken; Merkez Bankası’nın faiz artırım kararının etkisiyle yükselişe geçen dolar/TL’nin desteğiyle gram altın tarihi zirvesini gördü.

Altından Büyük Rekor

Bu durumda, ons altın ons başına 1.916 dolar seviyesinde işlem görürken; gram altın, ons altın ve bankalararası dolar kuru bazında hesaplanarak dolar/TL’nin 25,48 seviyesini görmesiyle 1.567 TL’ye kadar yükselerek yeni bir tarihi zirveye ulaştı. Gram altın, rekor seviyeden biraz geri çekilerek 1557,67 TL seviyesinden alıcılarla buluşmaktadır. Gram Altın Yeni Bir Rekor Kırdı

Ons Altın Düşüş Yaşıyor

Cuma günü itibarıyla ons altın, son üç ayın en düşük seviyesine yakın seyretmektedir. Ayrıca, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın daha fazla faiz artırımına işaret etmesiyle birlikte doların güçlenmesi, ons altının Şubat ayından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşamasına neden olmaya hazırlanmaktadır.

Dolar endeksi, küresel riskten kaçınma eğiliminden destek alarak ons altın için denizaşırı yatırımcılar için daha az cazip hale gelmektedir. Fed Başkanı Powell, Kongre’deki ikinci gününde tarihi para politikası sıkılaştırma turunun durma noktasına geldiğini ifade ederken, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını bundan sonra “dikkatli bir hızda” artıracağını belirtti. Bununla birlikte, ABD’de işsizlik başvuruları geçen hafta 21 ayın en yüksek seviyesinde sabit kalmış ve Fed’in agresif faiz artışlarına karşı iş gücü piyasasının potansiyel olarak yumuşadığını göstermiştir.