Benzine bu gece büyük zam!

Yayınlama: 20.10.2023
Düzenleme: 20.10.2023 16:08

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi, akaryakıt fiyatlarına olan etkisini sürdürüyor. Salı günü motorin fiyatlarına yapılan zamın ardından şimdi de benzin fiyatlarına bir zam daha geliyor. Gece yarısından itibaren benzinin litresi 1 lira 48 kuruş artacak. Benzine bu gece büyük zam!

İsrail-Hamas arasındaki çatışmanın şiddetlenmesi, petrol fiyatlarındaki yükselişi tetikliyor. Brent petrolün varil fiyatının 93 dolara kadar çıkması, akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar getiriyor. 17 Ekim Salı günü motorine yapılan 2 lira 23 kuruşluk zamdan sonra, şimdi de benzinin litre fiyatı artıyor. Bu gece yarısından itibaren benzinin litresi 1 lira 48 kuruşluk bir zamla satılacak.

Benzinin Litresi Kaç Lira Olacak?

Fiyat artışının ardından benzinin litresi İstanbul’da 35 lira 12 kuruşa, Ankara’da 35 lira 75 kuruşa, İzmir’de ise 35 lira 85 kuruşa çıkacak. Benzine bu gece büyük zam!

İsrail-Hamas Savaşıyla Benzinin Fiyatı Arttı

6 Ekim’de benzinin litresi 2 lira 10 kuruş, 7 Ekim’de ise 1 lira 17 kuruş ucuzlamıştı. 8 Ekim’de motorine 2 lira 92 kuruş indirim gelmişti. Ardışık indirimlerin ardından benzinin litresi 33-34 liralara, motorinin litresi ise 37-38 liralara gerilemişti. Ancak İsrail-Hamas çatışmaları nedeniyle petrol fiyatlarında yaşanan yükselişle akaryakıt fiyatlarında tersine bir hareketlilik yaşandı.

Seçim Sonrası Akaryakıt Fiyatları İki Kat Arttı

Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimler öncesi benzinin litresi 19 lira seviyelerinde, motorin litre fiyatı ise 18 lira seviyelerindeydi. Seçim sonrası akaryakıt fiyatları 2 kattan fazla arttı.

Petrol Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları belirlenirken, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı öncelikli olarak hesaplanır. Bu hesaplama, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takibi ile gerçekleşir. Belirli bir fiyat değişim farkı kullanılarak Gümrüksüz Rafineri Fiyatı belirlenir.