Böyle Dolandırıcılık Görülmedi

Yayınlama: 19.06.2023
Düzenleme: 20.06.2023 15:05

Bursa’da yaşayan bir emekli adamın, haberi olmadan cep telefonunun son iki numarası değiştirildi ve bu durumu fark etmeyen dolandırıcılar, mobil bankacılık üzerinden onun adına kredi çektiler. Kızı babasına ulaşamadığında endişelenmeye başladı ve babasının cep telefonunun, onayı olmadan değiştirildiğini öğrendi. Durumu anlamak için hemen banka hesaplarını kontrol eden adam, yapılan işlemlerin farkına vardı ve bu dolandırıcılık olayıyla ilgili olarak hukuki adımlar atmak için Savcılık makamına başvurdu. Böyle Dolandırıcılık Görülmedi..

Olay Bursa’da Gerçekleşti

Bursa’da yaşayan bir emekli adamın cep telefonunun son 2 numarası, haberi olmadan değiştirilerek dolandırıcılar tarafından kullanıldı ve bu durum sonucunda banka hesabı boşaltıldı. Olayın mağduru olan 59 yaşındaki Hayrettin Kuralay, eşiyle birlikte Nilüfer ilçesi Ataevler Mahallesi’ndeki bir sitede yaşıyordu. Kuralay, uzun süredir aynı telefon numarasını kullanıyordu. Ancak, şehir dışında yaşayan kızı babasını aradığında, “Aradığınız numara kullanılmıyor” mesajını aldı. Bu durum üzerine kızı, babasının numarasının değiştirilip değiştirilmediğini sordu. Babası yanında olduğu halde “hayır” cevabını verdi. Birkaç deneme sonrasında eşini arayan Kuralay, eşinin telefonuna baktığında son iki numaranın değiştiğini fark etti. Numarasının sonu 44 olan telefon numarası, 04 olarak değiştirilmişti. Hemen mobil operatörün müşteri hizmetlerini arayan Kuralay, numarasının kendi rızası dışında değiştirildiğini öğrendi. Ancak bu şokla başa çıkmaya çalışırken, bir sonraki şokla karşılaştı. Banka hesabından 56 bin lira çekildiğini gören Kuralay, durumu derhal savcılığa bildirdi. Mağduriyet yaşayan adam, kendisini dolandıran kişinin yanı sıra onayı olmadan işlem yapan banka ve GSM operatörüne karşı dava açtı. Böyle Dolandırıcılık Görülmedi..

Hayrettin Kuralay, herkesin tehdit altında olduğunu vurgulayarak, yaşadığı olayı şu şekilde anlattı: “Kızım, tıp öğrencisi olarak şehir dışında olduğu bir zamanda beni telefonla aradı. Ancak bana ulaşamayınca annesini aramış. Eşim de kızımın bana ulaşamadığını söyledi. Ben de telefonumun yanımda olduğunu belirtmeme rağmen neden ulaşılamadığımı anlayamadım. Ardından eşim beni aradı, ancak o da benimle iletişim kuramadı. Bunun üzerine ben eşimi aradım ve telefon ekranında sonu 44 olan numaramın 04 olarak değiştiğini fark ettim. Durumu hemen operatör şirketine bildirdim. Onlar da numaramın kendi onayım dışında değiştirildiğini teyit ettiler. Hemen banka hesabımı kontrol ettim ve kredi hesabımdan onayım olmadan 56 bin lira çekildiğini gördüm. Bunun üzerine durumu banka ve GSM operatör şirketine bildirdim. Ertesi gün, siber suçlar birimine giderek durumu detaylı bir şekilde ifade ettim. Bu açık bir güvenlik zaafiyeti olduğu açıktır. Bir banka ve operatör şirketi, benim onayım olmadan nasıl böyle bir işlem gerçekleştirebilir? Hem şüphelilerden hem de banka ve operatör şirketinden şikayetçi oldum.”