Figen Çoban üzerine benzin dökülüp yakılmış!

Yayınlama: 16.06.2023

Yeşilbağcılar Mahallesi’nde, 21 Ocak tarihinde meydana gelen olayda, Süleyman Çoban (43) isimli bir kişi, 112 Acil Çağrı Merkezi‘ni arayarak yengesi Figen Çoban’ın (40) hayatını kaybettiğini bildirerek ihbarda bulundu. Süleyman Çoban, kendisini benzinle yakarak intihar etti. Figen Çoban’ın cesedi, Muğla Adli Tıp Kurumu’na otopsi için gönderildi. Jandarma ekipleri, Figen Çoban’ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban (44) ve kayınbiraderi Süleyman Çoban’ı gözaltına aldı. Ancak, her iki kardeş 22 Ocak’ta yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Figen Çoban üzerine benzin dökülüp yakılmış!

Olayla ilgili soruşturmasını sürdüren jandarma, Mehmet Emin Ata Çoban, Süleyman Çoban, anne Hatice Çoban (65) ve komşuları Vahit S.’yi gözaltına aldı. Şüpheliler, “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklandı. Vahit S. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Babasının annesini yaktığını söyledi!

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Figen Çoban’ın ölümüne ilişkin hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Mehmet Emin Ata Çoban, kardeşi Süleyman Çoban ve annesi Hatice Çoban’ın şüpheli ve çelişkili durumlarına vurgu yaparak olayın intihar olmadığını gösterdiği belirtildi. İddianamede Mehmet Emin Ata Çoban’ın olay sırasında alkollü olduğu, eşine şiddet uyguladığı, kendisini aldattığını düşündüğü ifadelerine yer verildi.

İddianamede Figen Çoban’ın başına aldığı darbenin etkisiyle frontal bölgede ekimoz meydana geldiği, bu yaralanma nedeniyle hareket kabiliyetinin kısıtlandığı, sırtüstü yatar vaziyette olduğu sırada üzerine hızlandırıcı madde dökülüp yakıldığı, çakmağın elinin yanına yerleştirildiği bilgileri aktarıldı. Ayrıca, Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun otopsi raporunda alınan doku örneklerinde tespit edilen ilaç etken maddelerinin kişinin tedavisinde kullanıldığı, toksik düzeyde olmadığı belirtildi. Karbonmonoksit düzeyinin ise tek başına ölüm meydana getirebilecek düzeyde olmadığı ve diğer aranan toksik maddelerin bulunmadığı ifade edildi. Tıbbi delillerle kişinin zehirlenerek öldüğünün kanıtlanamadığı vurgulandı.

İddianamede ayrıca çiftin 6 yaşındaki oğullarının adli görüşme odasında verdiği ifadede babasının annesini yaktığını anlattığına dikkat çekildi. Figen Çoban üzerine benzin dökülüp yakılmış!

“Ablam için sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Filiz Karataş, “Ablam için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Adalete tam anlamıyla güveniyorum. Suçluların en ağır cezayı almasını istiyorum. Adalet yerini bulacak, buna inanıyorum” şeklinde konuştu. Baba Haydar Karataş da adalete olan güvenlerini ifade ederek, “Adalete inanıyoruz ve ona güveniyoruz” dedi.