Eğitim

Yurt sonuçları açıklandı: Yüzde 80 yerleşti

Üniversite kayıtlarını yaptıran öğrenciler, barınma ihtiyacını karşılamak için KYK Yurt sonuçlarını bekliyordu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Yıllık bazda en yüksek talebi almamış olmamıza rağmen birinci fazda tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını hayata geçirdik. Ankara ve İstanbul’da en yüksek yerleştirmeyi gerçekleştirdik. Başvuranların yüzde 80’i yerleştirildi” dedi.

Başvuran öğrenciler sonuçlarını e-Devlet üzerinden kontrol edebilecek. Kayıtlar 9 Eylül saat 23:00’e kadar devam edecek.

3 PLANLI AŞAMA

Bakan Kasapoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Yurtlar sürecini analiz, planlama ve uygulama olarak 3 planlı aşamada ilerliyoruz. Yerleştirme sonuçları dört fazda tamamlayacağız. Bugün birinci fazı sizlerle paylaşacağız. Başvuranların tamamıyla objektif ve analiz ortamda yapıldığını dile getirmem lazım.

Yapılan başvurular 12 kurum tarafından dijital olarak teyit edilen bir alt yapıyla tayin edildi. Oluşan sıralamayla öğrencilerimizin kazandıkları okula en yakın sırayla yurtlara yerleşimleri gerçekleştirilecek. 

TARİHİN EN YÜKSEK YERLEŞTİRME ORANI

Üniversiteye ilk başlayacak öğrencilerin durumları özellikle değerlendirildi.

Özellikle yıllık bazda en yüksek talebi almamış olmamıza rağmen tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Birinci faz ilk yerleştirmemizde yüzde 80 bir oranı karşıladık. Bunu gururla ifade ediyorum.

41 İLİN TAMAMINA YERLEŞİM GERÇEKLEŞTİ

İlk faz 41 ilde tamamıyla yerleşimini bitirdi. 

Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Aksaray
Ardahan
Ağrı
Batman
Bolu
Bursa
Denizli
Düzce
Elazığ
Erzurum
Erzincan
Gaziantep
Giresun
Hatay
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Kars
Kastamonu
Kırıkkale
Karaman
Kırklareli
Kırşehir
Konya
Kütahya
Muğla
Niğde
Sivas
Siirt
Sinop
Trabzon
Uşak
Yozgat
Şanlıurfa
Van

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   AÖF (Açıköğretim) Tercihleri Nereden Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER