Dünya

Yunanistan’ın Türkiye hazımsızlığı: Suçu Ankara’ya attılar!

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı hidrokarbon anlaşması Yunanistan başta olmak üzere Avrupalı devletleri bir hayli rahatsız etmişti.

Haftalardır meseleyi gündemden düşürmeyen Yunanistan ise son birkaç gün Libya ile kendisinin de bir anlaşmaya varacağını ifade ediyordu. Ancak Yunanistan’ın Türkiye’yi geride bırakma hevesleri yarım kaldı.

Görüşmeler için Libya’ya giden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın uçaktan inmek istememesi iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu.

Yaşanan olayla ilgili olarak şaşıran Yunan basınında, “Dün ortaya çıkan diplomatik gerilim, özellikle Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında gerçekleşen görüşmenin atmosferiyle oldukça çelişiyor” denildi.

Yunan gazetesi Kathimerini’de “Libya’nın Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş kısa süre için Türkiye-Libya mutabakatı imzaladığı için Dendias uçakta kaldı ve Bingazi’ye gitti” sözlerine yer verildi.

Haberin devamında ise skandal ifadelere yer verilerek Libya’nın Ankara’nın emriyle hareket ettiğinden bahsedildi.

Yunanistan gazetesi Proto Thema’da yer alan habere göre ise yaşanan bu diplomatik gerilimin “Yunanistan’ın Trablus ile gergin olan durumunu daha da gerginleştirecek” denildi.

Ta Nea ise yaşananları Yunanistan’a yönelik bir ‘şantaj girişimi’ olarak nitelendirdi. Haberde, Bakan el-Menguş (Libya’nın dışişleri bakanı) havaalanında Dendias’ı görüşmeye zorladı. Bu nedenle de Dendias ziyareti yarıda kesti” denildi.

KAYNAK: SABAH
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   ABD'de pitbull dehşeti: İki çocuk öldü, anne ağır yaralandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER