Dünya

Yunanistan, Dedeağaç Limanı’nı özelleştirmekten vazgeçti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Dedeağaç Limanı’nın elden çıkarılamayacak kadar değerli olduğunu belirterek, devlete bağlı kalması gerektiğini açıkladı.

Yunan ANT 1 radyosuna konuşan Miçotakis, jeopolitik gelişmelerin, durumun yeniden değerlendirilmesini gerektirdiğini belirterek, limanın yüzde 67’lik çoğunluk hisselerinin özel yatırımcılara satılması sürecini sonlandıracaklarını bildirdi.

Miçotakis, Dedeağaç’ın stratejik, jeopolitik ve enerji alanında büyük değer taşıdığını söyledi.

“GÜVENLİK VE ENERJİDE ALTERNATİF ROTA” İDDİASI

Yunanistan’ın kuzeyinde, Türkiye ve Bulgaristan sınırları yakınındaki Dedeağaç, Ukrayna savaşıyla birlikte NATO askeri teçhizatının Romanya ve Bulgaristan üzerinden Doğu Avrupa’ya sevkiyatında alternatif rota haline gelmişti.

Yunan hükümeti, savaş nedeniyle yaşanan enerji krizinde Dedeağaç’ı ayrıca Doğu Avrupa için potansiyel bir enerji merkezi olarak görüyor. Burada yüzen doğal gaz depoları kurulması ve sıvılaştırılmış doğal gazı (LNG) yeniden gaz haline dönüştürme tesisi kurulması planlanıyor.

Özelleştirme için açılan ihalede geçen yıl dört yatırımcı kısa listeye alınmış, Eylül ayında da hükümete bağlayıcılığı bulunan iki teklif yapılmıştı.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Belçika, enerji şirketlerinden 3,1 milyar euro kriz vergisi toplayacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER