Ekonomi

Yumurtaya bir zam daha geldi!

Hayat pahalılığı nedeniyle hemen hemen her ürüne zam gelirken, mutfağın vazgeçilmezi yumurta da nasibini aldı. 30’lu yumurtanın fiyatı 60 liraya çıktı.

Yumurta üretiminde artan yem, nakliye ve enerji maliyetleri fiyatlara rekor zam olarak yansıdı.

Birkaç hafta önce 35-40 lira civarında satılan yumurtanın kolisi geçtiğimiz günlerde 50 liraları gördü. Ucuzluk marketlerde orta boy yumurtanın fiyatı 46,5 lirayla 47,5 lira arasında değişirken bir zam daha geldi.

Diyarbakır’da da yumurta fiyatlarına yapılan zammın ardından 30’luk yumurta kolisi 60 lirayı buldu. Zarar ettiklerini söyleyen üretici, fiyatın 70 liraya çıkması gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır’da yumurta işletmeciliği yapan Vehbi Yalın, yumurta üretim maliyetlerinin ciddi oranda arttığını ve üreticilerin zararda olduğunu söyledi. Artan maliyetlere dikkat çeken Yalın, fiyatın 60-70 lira bandına gelmesi gerektiğini söyledi.

Yalın “Şu anki fiyatlara göre bile üretici hala zararda. Beyaz yumurtanın perakende satış fiyatı 55-60 bandında. Kahverengi yumurta ise şu an piyasada yok. Kahverengi yumurtanın fiyatı da 5 TL daha fazla. Aslında yumurta fiyatları üretim fazlalığından dolayı çok geri kalmıştı. Şu anki maliyetlerle satış fiyatları birbirini kurtarmıyor, üretici hala zararda” dedi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   ADÜ’de sağlık personeline banka promosyonunda Türkiye rekoru

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER