Genel

Yalnızlık Gerçekten Paylaşılmaz mı? Monofobi Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Yalnızlık korkusu olarak da bilinen monofobi hakkında neler biliyorsunuz? Tüm detaylar içeriğimizde…

1. Monofobi, kişinin yalnız kalmaktan aşırı derece korktuğu ve bunu takıntı haline getirdiği psikolojik bir rahatsızlık olarak biliniyor.

Kişilerde sıklıkla görülen anksiyete bozukluklarından biri olan monofobi, gündelik yaşamı ve buna benzer bir şekilde yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiliyor.

2. Peki monofobi tam olarak ne anlama geliyor?

İsolofobi, eremofobi, otofobi şeklinde de adlandırılan monofobi; kişinin yalnızlık kavramına veya yalnızlık hissine karşı ileri derecede korku hissettiği ve bunu bir takıntı haline getirdiği psikolojik bir rahatsızlık.

3. Yalnızlık korkusunun pek çok farklı sebebi bulunuyor.

Kişinin yaşadığı çeşitli sıkıntılar, travmatik olaylar, kapalı bir yerde uzun süre tek kalma ve kişi yalnızken başına can sıkıcı bir olay gelmesi gibi durumlar sonucu monofobi oluşabiliyor.

4. Yalnız kalma düşüncesi kişinin aklından bir türlü çıkmaz ve bazı sıkıntılara sebebiyet verir.

Yalnızlık korkusunu yaşayan bireylerde ileride yalnız kaldıklarını düşündükleri zaman başlarına kötü şeyler geleceğinden korkma, rasyonel düşünceden uzaklaşma, bayılma korkusu, yalnızlık düşüncesinden başka bir şeye odaklanmakta zorluk yaşama ve yalnızlık ile ilgili yoğun stres yaşama sıklıkla karşılaşılır.

5. İnsan ilişkilerinden zedeleyici sorunlara yol açması muhtemeldir.

Monofobisi olan bireyler yalnız kalmaktan korktuğu için diğer bireye karşı yoğun duygular beslemese dahi onunla ilişkisini sürdürür. Bu durum bir süre sonra ilişkilerin yıpratıcı hale gelmesine sebebiyet verir.

6. Yalnızlık korkusu olan kişiler hayatındaki diğer insanların veya olayların üzerinde bir kontrol sağlamak ister. Bu kontrolü sağlayamazsa terk edilme korkusu ağır basar.

Bu da sinir nöbetlerine ve ani öfke patlamalarına sebep olmaktadır.

7. Yalnızlık korkusunun nedenlerini fark edebilmek için; yalnız kaldığınızı düşündüğünüzde hissettikleriniz, isteklerinizi, beklentilerinizi not alıp aklınıza gelen anlarınızı ekleyebilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Nargile İçmenin Kanser ve Diğer Riskleri

Yaşadığın duyguların ne olduğunu bilmek ve tanımlıyor olabilmek bu durumu aşmanın en önemli noktalarından biri.

8. Monofobi teşhisi koyabilmek için uzmanlara danışmak gerekiyor.

Ruh sağlığı uzmanları DSM 5 kriterlerine göre değerlendirir, eğer kriterler karşılanıyorsa teşhis konulur. Ayrıca başka bir rahatsızlıkla ilişkisinin olup olmadığını tespit etmek için birçok test uygulanmaktadır.

9. Monofobiyi tedavi etmekte en yaygın yöntemler bilişsel davranışçı terapi, EMDR, maruz kalma terapisi, ilaç tedavisi olarak değerlendiriyor.

  • Bilişsel davranışçı terapi yöntem danışan-terapist iş birliğine dayalıdır. Düşünce, duygu ve davranışlara odaklanılarak bunlar arasındaki ilişkiler ve sorunlar üzerinde çalışılır.

  • EMDR yöntemi ise fizyolojik esaslı yalıtılmış anıların işlenmesini ve beynin zamanında gerçekleştiremediği işlemi gerçekleştirmesini sağlar.

  • Maruz kalma terapisinde danışan tekrarlı bir şekilde fobiye maruz kalır. Danışanların belirli adımlarda korkular ile yüzleşmesi ve onları yenerek, geride bırakmaları amaçlanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası