Bilim

Uyku Apnesine Karşı Burun Spreyi Geliyor

Uyku esnasında solunumun durması olarak tanımlayabileceğimiz uyku apnesi, pek çok kişiyi etkileyen bir sendrom olarak biliniyor. Uyku sırasında kısa süreli boğulmalara neden olan ve bu yüzden kişilerin uyanmasına neden olan, ciddi hastalıklara da davetiye çıkarabilen uyku apnesi, günümüzde makineler yardımıyla tedavi ediliyor. 

Flinders Üniversitesi’nden araştırmacıların test ettiği yeni bir ilaç ise bu sorunun çözümünü makinelere muhtaç olmadan gerçekleştirebilme umudu sunuyor. Ekip tarafından paylaşılan basın açıklamasına göre yeni geliştirilen burun spreyi yapısındaki bir ilaç, sendromu ortadan kaldırmayı sağlayacak.

Solunum yolları artık çökmeyecek

Uyku apnesinin en temel etmenlerinden biri, uyku esnasında kişinin üst solunum yollarının daralması ya da tamamen kapanmasıdır. Yeni yaklaşımla birlikte, CPAP adı verilen makinelere gerek duymadan da huzurla uyumak mümkün olabilecek. 

Yeni ilacı toplamda 12 kişi üzerinde deneyen araştırmacılar, ilacı burun spreyi, burun damlası ya da endoskopi ile doğrudan uyguladıkları yöntemlerle kontrol grubunu karşılaştırdı. Buna göre araştırmaya katılan kişiler, ilacı nasıl almış olurlarsa olsunlar uyku esnasında solunum yollarında daha az sorun yaşadı. 

Araştırmanın başındaki isim olan ve üniversitenin Uyku Laboratuvarı’nın da yöneticisi konumunda bulunan Profesör Danny Eckeart, yeni geliştirdikleri ilacın daha uzun süre incelenmesi gerektiğini ancak ilk bulgularının oldukça umut verici olduğunu ifade etti. Ayrıca şu anda uyku apnesine karşı geliştirilmiş bir ilaç bulunmadığını da sözlerine ekledi. 

İlacın yerini alacağı CPAP makinesi nedir?

Opstrüktif uyku apnesinden muzdarip olan hastalar için kullanılan bu cihaz, solunum kanallarındaki tıkanıklıkları gidermek ve kişilerin daha rahat nefes almasını sağlamak amacıyla kişilerin burnuna sürekli ve yüksek basınçta hava gönderen bir makinedir. 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Aşıya gerek kalmıyor! Solunum yoluyla alınan ilk Covid ilacına acil kullanım onayı verildi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası