Dünya

Twitter FBI’ın yan kuruluşu gibi çalışmış

2020 başkanlık seçimi döneminde, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşımlarına gelen kısıtlama ve ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden hakkında kirli haberlere getirilen sansür krizi konuşulmaya devam ederken, Twitter’ın patron koltuğuna geçen Amerikalı milyarder Elon Musk, Twitter’daki sansür, propaganda, suçu örtbas etme, kişiye göre kural belirleme ve siyasi taraftarlığı deşifre eden yeni belgeleri Gazeteci Matt Taibbi üzerinden paylaştırdı.

Gazeteci Matt Taibbi tarafından “Twitter Dosyaları (Twitter Files)” etiketiyle paylaşılan belgelerin son serisinde, ABD hükümetinin sosyal medya kullanıcılarının içeriklerini nasıl topladığı, analiz ettiği ve işaretlediğine dair çarpıcı bilgiler yer aldı.

FBI’IN YAN KURULUŞU TWİTTER

Taibbi’ye göre, Twitter’ın FBI ile ilişkisi, sanki bir yan kuruluşmuş gibi sürekli ve yaygındı. Ocak 2020 ile Kasım 2022 arasında, FBI ile Eski Twitter Güvenlik şefi Yoel Roth arasında 150’den fazla e-posta yazışması olduğunu belirten Taibbi, “Bazıları, San Francisco ajanı Elvis Chan’in Roth’a Mutlu Yıllar dilemesi ve ‘gelecek haftaki dönemsel görüşmemize’ katılımını hatırlatması gibi sıradan, bazıları ise aktif soruşturmalarla ilgili olarak Twitter kullanıcılarına yönelik bilgi taleplerdir” dedi.

Taibbi, e-postaların çoğunda, FBI’ın Twitter’dan seçime dair mezenformasyon yapanlara ilişkin harekete geçmesini talep ettiğini belirtti. Taibbi, taleplerde düşük takipçili hesaplar, hatta mizah içerikli paylaşımların bile yer aldığını ifade etti.

FBI’ın 2016 seçimlerinin ardından oluşturulan ve FTIF olarak adlandırılan sosyal medya odaklı görev gücüne işaret eden Taibbi, bu ekibin 80 ajana kadar genişlediğini ve seçime yönelik sözde yabancı nüfuzu ve her türlü tahrifatı tespit etmek için Twitter ile yazışmalar gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

Taibbi, Federal İstihbarat ve kolluk kuvvetlerinin, güvenlik yüklenicileri ve düşünce kuruluşlarıyla ortaklık halindeki İç Güvenlik Bakanlığı’nı da içerecek şekilde Twitter’ın derinliklerine kadar ulaştığını belirtti.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Twitter'da Hashtag'leri yalnızca ücretli aboneler kullanabilecek

FBI’IN İSTEMEDİĞİ HİCİV VE MİZAHA BİLE İZİN YOK

Taibbi’nin paylaştığı bir belgede, eski bir istihbarat görevlisinin, “Bana kahrolası hükümetin içinde her türlü büyük veriyi veya AI aramasını yapabileceğinizi kanıtlamalısınız” dediği ortaya çıktı.

Taibbi daha sonra 5 Kasım 2022’de FBI’ın Ulusal Seçim Komutanlığı’ndan ajansın Twitter Genel Merkezinin bulunduğu San Francisco’daki saha ofisine “ek işlem gerektirebilecek” uzun bir Twitter hesapları listesi içeren bir e-posta paylaştı.

Kapatılan hesaplardan bazılarına örnekler veren Taibbi, “Yukarıdaki hesaplarında paylaşılanlar hiciv niteliğindeydi, neredeyse tümü askıya alındı” dedi.

Taibbi’nin belgelerini inceleyen bazı sosyal medya kullanıcıları, mizah ve hiciv içerikler nedeniyle hesaplarının kapatılmasını, “çılgınlık” olarak niteledi.

BİLGİLERİNİZ GÜVENDE Mİ?

Taibbi, Twitter hukuk müşaviri yardımcısı (ayrıca eski FBI avukatıdır) Jim Baker’a 16 Eylül 2022’de yazılan bir yazıda, hukuk yöneticisi Stacia Cardille, DHS, DOJ, FBI ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü ile yaptığı “yakında haftalık olacak” olan toplantının sonuçlarının özetlendiğini belirtti.

Taibbi, “Twitter yöneticisi, gizli bilgilerin ‘sektör ile’ paylaşılmasının önünde “engeller” olup olmadığını açıkça sorduğunu yazıyor. Cevap? FBI, paylaşımın önünde hiçbir engel bulunmadığı konusunda kararlıydı” dedi.

Çoğu insanın “derin devlet” olarak düşündüğü şeyin, gerçekte devlet kurumlarının, özel yüklenicilerin ve (bazen devlet tarafından finanse edilen) STK’ların karmaşık bir iş birliği olduğunu belirten Taibbi, “Çizgiler anlamsızlaşacak kadar bulanıklaşıyor” dedi.

Taibbi, Twitter Dosyaları araştırmacıları artık çeşitli yeni alanlara girdiğini ve yakında daha fazlası belgenin paylaşılacağını belirtti.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası