Teknoloji

Türkiye’den 384 bin KM’lik hedef! Abdullah Ağar açıkladı: Kaptırılan pastaları geri alacağız

Türkiye’nin son yıllarda geliştirdiği savunma teknolojileri adım adım uzaya yükseliyor. Yerli motordan, kritik çipler, komponentler ve yazılımlar artık yerli olarak üretiliyor.

Savunma teknolojilerinde yakalanan ivmeyle Türkiye uzayı kendine yeni hedef olarak belirledi. Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması ve ay görevinin duyurulması sonra çalışmalar sürerken, Selçuk Bayraktar da uzay projeleriyle ilgili müjde vererek, “Havacılıkta akamete uğratılmış serüvenimizin yeniden doğuşunu gerçekleştirdikten sonra biz artık gözümüzü atmosferin de ötesinde uzaya dikmiş durumdayız. Uzayla alakalı girişimimizi kurduk. İnşallah 5-10-15 sene içinde ülkemizin bu serüvenine ciddi katkılarımız olmasını hedefliyoruz. Bu anlamda Kızılelma bir başlangıç olsa da KIZILELMA’dan sonra uzayla alakalı projelerimiz var.” açıklamasında bulundu.

“BU BİR İSPAT MESELESİ”

Türkiye’nin uzay çalışmalarını yorumlayan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, “Türkiye neden uzaya çıkmak istiyor? Bu bir ispattır. Bu motorlardan da anlaşılacağı gibi, özellikle hibrit yakıt teknolojileri… Bunda çok iyi bir yere geldik. Biraz bunu göstermemiz lazım. Uzaya çıkmak en çok bunun için gerekli.

“UZAYI PARSELLEMEYE BAŞLADILAR”

Orada elbette bilimsel çalışmalar yapılacak ama uzayı parsellemeye çalışıyorlar. Jeopolitik kavga uzaya taşındı. Bunlarla ilgili Türkiye’nin bir yer edinmesi gerekiyor, çünkü Türkiye bir umut. Kapılan pastaları onlardan bir şekilde geri almak ve yeni parça koparılmasını engellemek için; gelecek yüzyıllar adına bunun uzayda yapılması gerekiyor. Uzayın bu şekilde onlar tarafından parselizasyonunu engellenmesi gerekiyor. Bundan dolayı uzayda yer almamız gerekiyor, bu teknolojilerin diğer alanları etkilemesi… Eğer bugün siz bir füze motoru ya da uçak motoru yapabiliyorsanız bunun sizin biliminize sağlayacağı muazzam bir bir katkı var” dedi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hazımsızlıkları ilk değil son örneği

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası