Dünya

Trump’ın suikast korkusu: İran beni öldürebilir, Washington’a dönmeliyim

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, ABD’nin 3 Ocak 2020’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısıyla öldürüldü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), suikast talimatını bizzat dönemin ABD Başkanı Trump’ın verdiğini duyururken İran da defalarca saldırının intikamını alacağını belirtmişti. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Ocak 2022’de yaptığı açıklamada, Trump’ın suikast nedeniyle yargılanması gerektiğini, aksi halde Süleymani’nin intikamını alacaklarını söylemişti.

Gazeteciler Peter Baker ve Susan Glasser tarafından kaleme alınan Trump dönemiyle ilgili yeni bir kitapta, Trump’ın, İran’ın intikam için kendisine suikast düzenlemesinden çok korktuğunu arkadaşlarıyla paylaşmış.

Kitapta konuyla alakalı olarak, “Bir partide Trump, Florida’daki arkadaşlarına, İran’ın kendisine suikast düzenlemesinden korktuğunu, bu nedenle daha güvende olacağı Washington’a döneceğini söyledi” ifadeleri yer aldı.

Kitapta ayrıca, Trump’ın İran’a yönelik daha fazla saldırı düzenlemeyi planladığı ama görev süresinin sonu yaklaştığı için bundan vazgeçtiği de belirtildi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Elon Musk, İran'da Starlink uydu internetini devreye soktu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|