Teknoloji

Teknoloji devinde işten çıkarmalar başlayabilir! Google bazı projelerini sonlandırıyor

Geçtiğimiz hafta Kaliforniya’da düzenlenen Code 2022 konferansında konuşan Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin yüzde 20 daha verimli olması gerektiğini söylemişti. CEO’nun bu açıklaması şirketin personel sayısında azalmaya gideceğinin sinyallerini veriyordu.

Google henüz işten çıkarmalara başlamasa da “Area 120” adını verdiği bir bölümdeki bazı projeleri durdurma kararı aldı. Karar sonrası Area 120’de yer alan 14 proje sayısı 7’e indirildi. 

GOOGLE, İŞTEN ÇIKARMALARA BAŞLAYABİLİR

Projeleri devam etmeyecek olan çalışanlara, Ocak 2023’ün sonuna kadar Google’da yeni bir iş bulmaları gerektiği, aksi takdirde işten çıkarılacağı söylendi. Tüm çalışanların Google içerisinde yeni bir pozisyon bulma ihtimali olmadığı için Google’ın önümüzdeki yıl işten çıkarmalara başlayabileceği konuşuluyor.

Areo 120 lideri Elias Roman’a göre, Google yalnızca yapay zeka öncelikli projelere odaklanmayı amaçlıyor. 

TechCrunch’a konuyla ilgili açıklama yapan Google lideri,  “Kısa bir süre önce Area 120’nin odağını Google’ın yapay zekaya yaptığı derin yatırıma dayanan ve önemli kullanıcı sorunlarını çözme potansiyeline sahip projelere kaydıracağını paylaşmıştık. Sonuç olarak, Area 120, yeni çalışmalara yer açmak için birkaç projeyi sonlandırıyor. Etkilenen ekip üyeleri, Google’daki yeni projeleri ve fırsatları keşfederken özel destek alacaklar” dedi.

GOOGLE DAHA ÖNCE İŞE ALIMLARI YAVAŞLATMA KARARI ALMIŞTI

Google CEO’su Pichai, Temmuz ayında Google’ın işe alımını yavaşlatacağını ancak daha büyük işten çıkarmaların planlanmadığını söylemişti.

Area 120’nin yılın başında 170’in üzerinde çalışanı olduğunu ancak bu sayının şu anda 100’ün altında olduğu iddia edildi. Google ise bu rakamların doğru olmadığını söylüyor fakat net bir rakam vermiyor.

KAYNAK: TECHCRUNCH
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Google, Parler Uygulamasını Play Store’a Geri Getirdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER