Dünya

Tansu Cidan cinayeti: Suçu Kürt kökenli mahkumun üstüne yıkacaklar

Kıbrıs Türk’ü Tansu Cidan (41) Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Merkezi Cezaevi’nde dövülerek öldürüldü.

Olayın araştırılması kapsamında 6 personel açığa alındı.

Ancak Rum Yönetimi tarafından yapılan açıklamalar tahmin edici bulunmadı.

ATA ATUN: RUM YARGISINA GÜVENMİYORUZ

Haber7 yazarı aynı zamanda KKTC Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı Prof. Dr. Ata Atun, Haber7’ye konuyla alakalı verdiği demeçte, “Rum yargısına güvenmiyoruz. Güney Kıbrıs’taki Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde 41 yaşındaki Kıbrıslı Türk mahkum Tansu Cidan’ın, 25 Ekim 2022 Salı akşamı ölü bulunması sonrasında yapılan açıklamalar hiç inandırıcı değil” dedi.

ATA ATUN: OLAYI KÜRT MAHKUMUN ÜSTÜNE BIRAKACAKLAR

Olayın detaylarına dair bilgiler veren Ata Atun, “Rum polisince yapılan açıklamada ‘Söz konusu kişiler evlerinde bulunamamıştır’ ifadesi yer almaktadır. Güney Kıbrıs Polis Müdürü Stelios Papatheodoru’nun, hapishanede öldürülen Kıbrıslı Türk mahkum Tansu Cidan’ın öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, cinayet saatinde görev yapan 1’i çavuş, 5’i de gardiyan olmak üzere toplam 6 kişinin açığa alındığı belirtilirken, sonraki açıklamada baş şüphelinin, aynı koğuşta bulunan Kürt kökenli bir mahkum olduğu yer almakta. Bu açıklamalardaki değişikliklerden soruşturmanın nasıl sonuçlanacağı, katilin de kim olacağı daha şimdiden belli oldu.

Kıbrıslı Türk mahkum Tansu Cidan’ı öldürenin de Kürt kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu açıklanacak. Konu, hukuki süreç içinde mahkemeye aktarılacak. Yargıya güvenimiz tamdır denecek ve sonuçta mahkeme ‘Türkler, kendi aralarında kavga ettiler, biri öldü, diğeri yaralandı’ kararını verecek.

Rum hapishane görevlileri ak sütten çıkmış gibi masum ilan edilecekler. Katil olarak ceza alacak bu Kürt kökenli mahkuma, suçu üstlenmesi için nelerin vaat edildiği de perde arkasında kalacak. Bizden de inanmamız beklenecek. Biz bunları 1963-1974 yılları arasında yaşadığımız soykırım yılları içinde çok gördüğümüz için sürecin böyle ilerleyeceğini, Kıbrıslı Türk’ün ölümüne sebep olan gerçek faillerin asla ceza almayacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER