Dünya

Suudi Arabistan BM ile anlaşma imzaladı

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin (KSRelief) internet sitesinde yayınlanan açıklamada, KSRelief yetkililerinin BM Dünya Gıda Programı yetkilileriyle telekonferans aracılığıyla bir toplantı yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Yemen’deki en muhtaç grupların temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için iki taraf arasında 20 milyon değerinde ortak işbirliği anlaşması imzalandığı kaydedildi.

KSRelief Operasyon ve Programlar Merkezi Genel Danışman Yardımcısı Ahmed Al-Biiz, anlaşma kapsamında 16 bin 908 ton buğday unu satın alınarak dağıtılacağını ve bundan Yemen’in 7 vilayetinde 524 bin 847 kişinin faydalanacağını ifade etti.

WFP Yemen Direktörü Richard Ragan da KSRelief’ın son yıllardaki desteğinin, Yemen halkının açlık tehlikesinden korunmasına katkıda bulunduğunu kaydetti.

Ragan, yapılacak yeni yardımın ihtiyaç duyan aileler için kritik bir zamana denk geldiğini vurguladı.

Açıklamaya göre anlaşmadan Aden, ed-Dali, Şebva, el-Hudeyde, Hacce, Taiz ve Marib illeri yararlanacak.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Joyce Msuya, 17 Ekim’de yaptığı açıklamada, Yemen’de 23,4 milyon kişinin insani yardıma muhtaç, 17 milyon insanın da gıda güvenliğinden yoksun olduğunu belirtmişti.

Yemen’de kadın ve çocukların yetersiz beslenme konusunda dünya sıralamasında üstlerde yer aldığını kaydeden Msuya, 1,3 milyon hamile veya emziren kadın ile 5 yaş altı 2,2 milyon çocuğun akut yetersiz beslenme nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyduğunu ifade etmişti.

Msuya, bağışçıların yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda milyonlarca insanın açlık tehlikesiyle yüz yüze olduğuna işaret ederek, Yemen’e insani yardımların yoğunlaştırılması çağrısında bulunmuştu.

– Yemen’deki iç savaş ve insani kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi yaşamını yitirdi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Libya hazımsızlığı: Yunanistan Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle yaşanan insani kriz, her geçen gün daha da büyüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası