Dünya

Su aygırının yuttuğu çocuğun mucizevi kurtuluşu

Uganda’da 2 yaşındaki Paul Iga isimli çocuk, Edward Gölü kıyısında oyun oynarken bir su aygırının saldırısına uğradı. Iga’nın vücudunun yarısını yutan su aygırı, yakınlarda olan Chrispas Bagonza’nın taş atması sonucu korkunca Iga’yı ağzında çıkardı.

The Telegraph’ın aktardığına göre, Uganda Polisi “İlk defa bir su aygırının Edward Gölü’nden çıkıp bir çocuğa saldırdığı bir olayı görüyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

“SU AYGIRI VÜCUDUNUN YARISINI YUTMUŞTU”

Polis açıklamalarına, “Su aygırı çocuğu kafasından yakaladı ve vücudunun yarısını yuttu. Çocuğun kurtulmasında, yakınlarda olan ve taş atarak su aygırını korkutan Chrispas Bagonza’nın cesaretinin önemi var” dedi.

Kurtarılan çocuk, uğradığı saldırı sonucu oluşan yaraların tedavisi için yakınlardaki bir kliniğe götürüldü. Daha sonradan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti sınırına yakın olan Bwera kasabasındaki bir hastaneye getirilerek kuduz aşıları yapıldı ve taburcu edilerek ailesinin yanına döndü. Uganda Polisi, su aygırının saldırısının ardından yerel halka dikkatli olması çağrısında bulundu.

Polis ayrıca, “Su aygırı korkarak göle dönse de hayvan barınaklarının ve habitatlarının yakınında yaşayan herkes vahşi hayvanların tehlikeli olduğunu bilmeli. İçgüdüsel olarak, vahşi hayvanlar insanları tehdit olarak görüyorlar ve herhangi bir etkileşim onların agresif davranmasına veya savunmaya geçmesine sebep oluyor” dedi.

YILDA YÜZLERCE İNSAN ÖLDÜRÜYORLAR

Su aygırları Afrika’da yılda tahmini 500 insanı öldürüyor. Isırıklarının güçleri bir aslanın 3, bir insanın 10 katı olabiliyor. Ayrıca büyük boyutlarına rağmen, kısa aralıklarla saatte 20 km hızında koşabiliyorlar.

Oxford Tıbbı Vaka Raporları dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, su aygırı saldırısının ölümcül olma oranı yüzde 29 ile 87 arasında. Buna karşılık bir boz ayı saldırısında ölüm oranı yüzde 5, bir timsah saldırısında ise yüzde 25 oranında.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası