Dünya

Stoltenberg’den siber güvenlik çağrısı: Daha fazla yatırım yapın

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Roma’da İtalya Dışişleri Bakanlığı ve ABD’nin katkılarıyla düzenlenen “NATO Siber Savunma Taahhüdü Konferansı 2022” etkinliğinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri, “Avrupa-Atlantik güvenliği, bu yıl Putin’in (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) demokratik ve egemen Ukrayna’ya karşı savaşıyla sarsıldı. Ukrayna, halkının kararlılığı ve NATO müttefiklerinin desteğiyle Rusya’nın işgalini püskürttü. Biz gerektiği müddetçe Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının siber alemde de gerçekleştiğine işaret eden Stoltenberg, bu siber saldırılar nedeniyle Ukrayna devlet dairelerinin, askerinin, acil servislerinin, istihbarat servislerinin iletişiminin kesildiğini ve Avrupa genelinde on binlerce insanın internet erişiminin kesintiye uğradığını vurguladı.

Stoltenberg, Rusya’nın demir yolu sistemine yaptığı siber saldırılarıyla sadece askeri sevkiyatı değil Ukrayna vatandaşların tahliyesini de kesmeyi denediğini belirterek, “Denediler ama başaramadılar. Başarısız oldular çünkü Ukrayna zorlu bir düşman onlar için ve tabii NATO’nun güçlü desteği nedeniyle. Yıllardır, Ukrayna’nın siber savunmasını güçlendirmek için eğitim, bilgi, istihbarat paylaşımı yaparak çalışıyoruz.” diye konuştu.

Siber alanın tartışmalı bir alan ve müşterek savunmalarının anahtarı olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Siber eylemler, müşterek savunma maddemiz olan 5. maddeyi tetikleyebilir. Ortak savunmamızın temeli; yani bir müttefike yapılan saldırının hepsine yapılmış sayılması. Siber, artık kara, deniz, hava ve uzayda eşit bir operasyon alanıdır. NATO Siber Savunma Taahhüdü ile müttefikler siber yatırımlarını artırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

ESTONYA’DA BÜYÜK SİBER GÜVENLİĞİ TATBİKATI YAPILACAK

NATO olarak bu ay sonunda Estonya’da “Siber Koalisyon” tatbikatı yapacaklarını ve bunun dünyanın bu alandaki en büyük tatbikatı olacağını belirten Stoltenberg, 40’tan fazla müttefik ve ortak ülkenin siber saldırılara karşı savunma pratiği yapacağı bilgisini verdi.

Kuzey Atlantik Konseyinin eylülde Arnavutluk’un ulusal bilgi altyapısına yönelik son siber saldırıyı şiddetle kınadığını hatırlatan Stoltenberg, “NATO personeli, Tiran’a giderek destek verdi. Arnavutluk ve diğer müttefikler, bu saldırıyı İran’a atfetti. Bu, NATO müttefiklerinin bir araya gelip tek sesle yanıt vermesine bir örnektir.” dedi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Kerç Köprüsü'nü patlatanlar yakalandı

Stoltenberg, siber alemde savunma hususunda Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve Gürcistan gibi ortak ülkeler ile Hint-Pasifik’teki ortakları Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın yanı sıra Ukrayna’nın siber savunmasında kilit rol oynayan özel şirketlerle de yakından çalıştıklarını söyledi.

KAYNAK: AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER