Dünya

Stoltenberg’den Polonya açıklaması: Bilinçli bir saldırı olduğuna dair hiçbir belirti yok

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, olağanüstü NATO toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “İlk analize göre olay, Ukrayna’ya ait bir hava savunma füzesi tarafından gerçekleşti. Şunu da söylemeliyim ki bu Ukrayna’nın suçu değil. Nihai suç Rusya’nındır. Madde 4 toplantısına gerek yok. Şu ana kadar soruşturmanın bize verdiği sonuçlar da buna işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da olayın bir kazaya işaret ettiğini, bir kasıt olduğuna dair kanıt bulunmadığını açıkladı. Duda, Füze büyük olasılıkla bir S-300’dü.

Stoltenberg’in açıklamalarından satırbaşları.

Polonya’daki saldırının bilinçli bir saldırı olduğuna dair hiçbir belirti yok. Yaşanan trajik can kayıpları için taziyelerimizi ilettik ve kıymetli müttefikimiz Polonya’nın yanında olduğumuzu bir kez daha dile getirdik. Ukrayna’yı da meşru müdafaa hakkı doğrultusunda desteklemeye devam edeceğiz. Rusya bu anlamsız savaşı bitirmelidir.

NATO TEK VÜCUT OLMAYA DEVAM EDECEK

Dün Polonya Devlet Başkanı ve ABD Başkanı Joe Biden’la görüştüm. Atik, sakin olmamız gerekiyor ve yakından koordine bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Durumu çok yakından izlemeye devam edecektir. NATO tek vücut olmaya devam edecek. Tüm müttefiklerimizi korumak için de ne gerekiyorsa yapmaya devam edecek.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİMİZ AKTİF

Sürekli bölgedeki varlığımızı değerlendiriyoruz. Hava savunma kapasitemizi artırdık. Gözlem yapmalıyız tetikte olmalıyız. Uzun vadeli adaptasyon kararları aldık Madrid’de Kısmi olarak Doğu’daki varlığımızı artırmak var bu kararlar arasında. Daha fazla gücün hazır tutulması var.

Hava savunma sistemlerimiz aktifler. Sürekli faal durumdalar. Savaş jetlerimiz var. Kara temelli savunma sistemlerimiz var. Bir de odaklandığımız noktalar var. Doğu kanatta varlığımızı artırdık. Buradaki detaylar konusunda şu anda daha fazla detay vermem doğru olmaz. İlk bulgularımıza göre bu büyük ihtimalle Ukrayna’ya ait bir hava savunma füzesinden kaynaklandı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   ABD seçimlerinde Müslümanların tercihi belli oldu

Soru: Avrupa’nın hava sahasını güçlendirecek misiniz? Savaş devam ediyor ve Rus roketlerinin atılmaya devam edeceği gözüküyor: Dolayısıyla sınır şehirlerindeki risk artıyor.

Bugünkü toplantıda NATO müttefikleri güçlü bir şekilde desteğini ve dayanışmasını müttefikimiz Polonya ile bir kez daha teyit etmiştir. Buradaki can kayıplarımız için de taziyelerimizi ilettik. NATO bizim ittifakımızın doğu sınırlarındaki varlığını tahkim etmiştir etmeye de devam etmektedir. Hem karada hem denizde güçlerimizi artıyoruz. Ukrayna’ya daha çok hava desteğimiz olacak. 

NATO ile Rusya arasında bir iletişim oldu mu son 24 saatte?

Biz Rusya ile farklı şekillerde iletişim kurabiliyoruz. Ama nasıl bir irtibat kurulduğuna dair de bir şey söylemeyeceğim. 

Şu konuda da mutabıkız ki bu savaşın sorumluluğu Rusya’nın dolayısıyla bu durumun sorumluluğu Rusya’ya ait. Ortada böyle bir savaş olmasaydı böyle bir olay olmayacaktı bu iki insan hayatını kaybetmeyecekti ve Polonya’da böyle bir şey gerçekleşmeyecekti.

Dördüncü maddeyle alakalı bir toplantı yapacaksak bu bulgulara ve yapılan soruşturmanın sonuçlarına göre olacaktır. NATO müttefikleri Ukrayna’yı ve kendini savunma hakkını destekliyorlar.

“FÜZE UKRAYNA’YA AİT”

Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Polonya’ya düşen füzenin Ukrayna güçleri tarafından bir Rus füzesini engellemek için ateşlendiğini gösterdiğini yazdı.

BİDEN DA “RUSYA OLMAYABİLİR” DEMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, füzenin Rusya tarafından fırlatılması ihtimalinin düşük olduğunu söyleyerek, “Ukrayna sınırında Polonya topraklarındaki patlamanın soruşturulması için Polonya’yı desteklemek konusunda mutabık kaldık. Soruşturma devam ederken, biz de birlikte çalışıp bir sonraki adımımızı belirleyeceğiz” açıklamasını yapmıştı.

ERDOĞAN DA BİDEN’IN AÇIKLAMASINA İŞARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Polonya-Ukrayna sınırında bir olay geldi. Türkiye’nin bu konudaki pozisyonu, görüşü nedir?” sorusuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'ı korkuttu! NATO'ya şikayete gidecekler

Rusya Savunma Bakanlığı ise, Polonya’ya düşen füzeyle ilgili iddiaları yalanlayarak, “Durumu tırmandırmak için kasıtlı bir provokasyon” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER