Bilim

Son Neandertallerin Yaşadığı Bir Mağara Bulundu

Yazılı tarihe kıyasla insanlığın tarihi çok çok daha eskiye dayanıyor. Geçmişin üzerindeki sis perdesini aralamak için arkeologlar ve diğer alanlardan bilim insanları sürekli olarak çalışıyor. Bu çalışmalar zaman zaman on binlerce yıllık gizemlerin de ortaya çıkarılmasını mümkün kılıyor. 

Bu çalışmaların sonuncularından biri, Cebelitarık’ta bulunan Gorham Mağara Kompleksi Dünya Mirası Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Yapılan arkeolojik kazılar, Avrupa’nın son Neandertal topluluklarının yaşadığı bir mağarayı ortaya çıkardı. 

40 bin yıldır kimselerin ayak bile basmadığı mağara tespit edildi:

Yeni keşfedilen mağara dizisi, 1997’den bu yana devam eden çalışmaların sonunda ortaya çıkarıldı. 13 metre derinliğindeki bu mağaranın en azından son 40 bin yıldır tortuyla kaplı olduğu keşfedildi. 

İlk yapılan çalışmalarda vaşak, çakal ve akbaba kemiklerine ek olarak, henüz cinsi belirlenememiş bir etoburun da pençe izleri mağara duvarlarında keşfedildi. Neandertallerin bu mağarada yaşamış olduğunun en büyük kanıtı olarak ise normalde denizden oldukça uzak olan bu noktaya taşınmış kabuklu deniz canlılarının kalıntıları oldu. Neandertallerin bu canlıları yanlarında taşıdıkları ve erzak olarak kullandıkları biliniyor. 

Geçmişte Neandertallerin ilkel insansılar olduğu düşünülüyordu ancak son çalışmalar, Neandertallerin tıpkı bizim gibi ölülerini gömen, bedenlerini değerli taşlarla süsleyen, sanat yapan, hatta penisilini kullanan ve yaralılarına bakan topluluklar oluşturduğunu ortaya koymuştu. Mağarada yapılacak olan yeni keşiflerin, bu gizemli türün kültürünü daha iyi anlamaya yardımcı olacağı tahmin ediliyor. 

Neandertallerin her ne kadar soyu tükenmiş olsa da, insanların DNA’larının küçük bir kısmı bu kayıp, gizemli türden geliyor. 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın! 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası