TV & SİNEMA

Son Dönemin En Popüler Dizisi Wednesday Hakkındaki Detaylar

Tim Burton’ın 90’lı yıllardaki Addams Family yapımlarından günümüze uyarladığı Netflix’in yeni dizisi Wednesday’i bir solukta izledik. Instagram keşfetinizdeki üç Reels videosundan ikisinin dizideki Wednesday karakterinin garip dans sahnesi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. 

Kim bilir belki siz de o dans sahnesini yeniden canlandıran bir video çekip paylaştınız, belki bir süre saçınızda iki örgüyle dolaştınız. Kısa sürede izleyenlerin beğenisini kazanan ve 2023 Altın Küre Ödülleri’ne aday gösterilen Wednesday dizisine dair ilginç detayları sizler için derledik. Gelin, hep birlikte bu detaylara göz atalım.

Addams Family aslında bir çizgi roman ve diğer tüm yapımlar bundan yola çıkılarak uyarlandı.

Addams Family, 1960’larda televizyon dizisi, 1990’lı yıllarda iki film olarak izleyicilerin karşısına çıktı. İzleyicilerin beğenisini kazanan Addams Family’nin daha sonra bir animasyon uyarlaması da yapıldı.

Wednesday’in o garip meşhur dansı aslında Jenna Ortega’nın yarattığı bir koreografiydi.

Dans konusunda pek de yetenekli olmadığı ve çekimler esnasında dans ettiği sırada biraz tuhaf hissettiği şeklinde açıklamalar yaptı.

Jenna Ortega’nın paylaştığı bir tweet, birçok sosyal medya platformunda viral olan o meşhur dans sahnesi hakkında bizleri aydınlatıyor.

Hafızalarımıza kazınan dans videosunu alıntılayarak, beyaz perdedeki eski dönemlere ait dans sahnelerinden ilham aldığını dile getirdi. Dansından etkilendiği isimler arasındaBob Fosse, Denis Lavant bulunuyor.

Ortega’nın etkilendiği bir diğer isim Lisa Loring, 1960’lı yıllarda çekilen orijinal Addams Family dizisindeki Wednesday karakterini canlandırıyordu.

Tim Burton’ın isteği üzerine, Jenna Ortega sahnelerde gözlerini hiç kırpmadan oynuyordu.

Bu detay, Wednesday karakterini daha da ürkütücü ve garip bir hale getiriyor. Jenna Ortega, eğer gözünü kırparsa, sahnelerin yeniden çekilmesi gerektiği için buna özen göstererek oynadığını açıkladı.

90’lı yıllardaki Addams Family yapımlarında Wednesday karakterini canlandıran Christina Ricci, dizide Nevermore Akademi’de bir öğretmen rolünde karşımıza çıkıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   AK Parti'li Turan'dan 10 Kasım'da dans eden İmamoğlu'na gönderme

Wednesday rolündeki Jenna Ortega, karakterini özgün tutabilmek adına eski yapımlarda karakteri ikonikleştiren Christina Ricci ile rolü hakkında konuşmaktan uzak durduğunu dile getirdi.

()

Jenna Ortega bir röportajında, dizide canlandırdığı karakterin sahip olduğu birçok beceriyi iyi yansıtabilmek adına kano, okçuluk, eskrim ve dil dersleri aldığını söyledi.

Bu durum, karakterin okla atış yaptığı ve eskrim sahnelerinde neden bu kadar iyi ve profesyonel göründüğünü açıklıyor. Ayrıca Jenna Ortega bir açıklamasında, dizinin çekimleri başlamadan iki ay önce çello çalmayı öğrendiğini dile getirmişti.

Bir Addams Family üyesi olan “Thing” karakterinin, dizinin çekimlerinde nasıl yer aldığı büyük bir merak konusuydu.

Oyuncu Victor Dorobantu, yalnızca elinin görünmesi için mavi bir kostüm giyerek dizinin çekimlerinde yer aldı. Netflix’in yayınladığı kamera arkası görüntüler sayesinde karakterine ne kadar çok emek harcadığını görüyoruz.

Dizide, kasaba sakinlerinin uğrak mekanı olan ‘Wheathervane Cafe’, adını Addams Family çizgi romanının yaratıcısı Charles Addams’ın ilk sanat işlerinin yer aldığı lise edebiyat dergisinden alıyor.

Wheathervane Cafe’nin duvarlarında yer alan metal objeler, Tim Burton’ın imzası olan olan önceki işlerine bir gönderme. 

Duvardaki metal objeler Willy Wonka’nın ve Batman Returnsfilmindeki Penguen karakterinin şapkasını temsil ediyordu. Dizide, Tim Burton’ın diğer işlerine olan birden fazla detay bulunuyor.

Wednesday dizisinde gotik edebiyata düşkün Edgar Allan Poe’ya birçok atıfta bulundular.

Nevermore Akademi, Edgar Allan Poe’nun “The Raven” şiirinde tekrar eden “nevermore” ifadesinden geliyor. Edgar Allan Poe, bu köklü geçmişe sahip okulun bir mezunu olarak anılıyor. 19. yüzyılın gotik edebiyata düşkün yazar ve şairi E. A. Poe için düzenlenen kano yarışmalarında “Poe Kupası” ödülü veriliyor.

Dizide onun dizelerinin geçtiği sahnelere yer alıyor. Ayrıca okulun birçok yerinde kuzgun heykelleri, Kuzgun Adası gibi detaylar bulunuyor. Her yıl düzenlenen dans gecesinin adı bile “kuzgun”.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Cem Yılmaz, Yeni Filminin Oyuncu Kadrosunu Açıkladı

Nevermore Akademi’de müdire olan Weems’in ofisinde de pek çok detay bulunuyordu.

Tim Burton imzalı Beetlejuice (Beter Böcek) filmine bir gönderme.

90’lı yıllardaki Addams Family sahnelerine göndermelerden biri de Morticia Addams’ın gülün çiçek kısmını kesip dikenli saplarını vazoya koyduğu sahne. 

Benzer bir sahne orijinal dizide de bulunuyor. Wednesday’deki sahnede, Morticia’yı bir mezarın başındayken elindeki gülün çiçek kısmını parçalayıp sapını mezara bırakırken görüyoruz.

Addams Family yapımlarında, Wednesday karakterimiz kardeşinin ağzına bir elma yerleştirip, ona ok atmaya çalışıyordu.

Dizinin ilk bölümündeyse Wednesday kardeşini, ağzına bir elma yerleştirilmiş ve iplerle bağlanarak dolabında kilitlenmiş bir şekilde buluyor. Kardeşine yalnızca onun işkence edebileceğini söylüyor ve bunu yapanlara kendi stiliyle ceza verdiği için okulundan ayrılmak zorunda kalıyor. 

Wednesday dizisinde, Nevermore Akademi’de “Nightshade Society” adılı gizli öğrenci topluluğu bulunuyor. “İki kez parmak şıklatarak” girilen gizli bir geçitle topluluğa ulaşılıyor. 

Bu parmak şıklatma detayı, eski Addams Family yapımlarının jeneriğine bir gönderme niteliği taşıyor.

Addams Family, Edgar Allan Poe ve Tim Burton’ın diğer işlerine göndermelerle dolu Wednesday dizisi adeta bir saygı duruşu gibi görünüyor. 

  • Kaynaklar: Netflix Tudum, Independent Türkçe, Mashable, Still Watching Netflix, IMDb

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası