Dünya

Son dakika haberi: ABD ve Fransa’dan Pençe Kılıç açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği Pençe Kılıç Harekatı’na ve terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG’nin Gaziantep’e düzenlediği saldırılara dair açıklama geldi.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü “Suriyeli Kürt güçler” olarak lanse edilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Hafta sonu boyunca Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyinde hava saldırıları düzenlediğini ve Suriyeli Kürt güçlerin Türkiye’nin güneyine yeni saldırılar düzenlediğini gördük. Savunma Bakanlığı, Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıran ya da Irak hükümetiyle koordine edilmemiş askeri eylemler yoluyla Irak’ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam etmektedir.”

Açıklamada, bu tür eylemlerin DEAŞ’a karşı mücadeleyi sürdürmek ve örgütün bir daha asla dirilemeyeceğinden emin olmak gibi ortak hedefleri tehdit ettiği kaydedildi.

BİR AÇIKLAMA DA ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kısa açıklamada ise, “ABD; Suriye ve Türkiye’de sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle içten taziyelerini ifade ediyor. Sivilleri korumak ve DEAŞ’ı yenme gibi ortak hedefi desteklemek için Suriye’de gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz. Irak’ta, Irak’ın egemenliğini ihlal eden ve koordine edilmemiş askeri eylemlere karşı çıkmaya devam ediyoruz” denildi.

FRANSA’DAN AÇIKLAMA

Fransa Dışişleri Bakanı Catherina Colonna da Türkiye’nin Pençe Kılıç Operasyon’uyla ilgili olarak, “Türkiye’nin başka bir ülkeye saldırdığını maalesef ilk kez görmüyoruz. Her defasında endişelerimizi dile getirip sağduyu istiyoruz. Türkiye’nin endişesini anlıyoruz ancak böyle çözülmez” dedi.

TERÖRİSTTEN KARİKARTÜRLÜ PAYLAŞIM

Terör örgütü PKK/YPG sözcülerinden Mustafa Bali ise, ABD’nin YPG’yi sırtından bıçakladığını tasvir eden bir karikatür paylaştı.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Rusya, Moldovalı diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER