Dünya

Son 30 yılın en kötü yangınları: Fransa’da sıcaklık rekoru kırıldı!

Son 30 yılın en sıcak yazının yaşandığı Fransa’nın güneybatısında son bir hafta içerisinde meydana gelen iki yangın yaklaşık 20.000 hektarlık alanı yok etti.

Bordeaux’nun yaklaşık kırk kilometre güneyindeki Landiras’ta ve La Teste-de-Buch’ta meydana gelen yangınlarda Canada Air’a ait 6 su taşıyan bombardıman uçağı, 3 yangın söndürme uçağı ve yaklaşık 1.700 itfaiyeci müdahale ediyor. Yangın geçen haftadan bu yana 19.000 hektardan fazla alanı yok etti.

ÖLÜM HABERİ YOK

Fransız RFI sitesinin haberine göre, çoğu turist yaklaşık 37.000 kişinin tahliye edildiği ve acil durum barınaklarında kaldığı belirtildi. Valilik, Arcachon Havzası’ndaki 1000 canlının bulunduğu hayvanat bahçesinin de tahliye edildiğini bildirdi. Yangın bölgesinde beş kamp alanı, bir restoran ve iki evin küle döndüğü, ancak şu ana kadar herhangi bir ölüm olmadığı açıklandı.

Fransa hava durumu servisi, önümüzdeki günlerde düşük sıcaklıkların tahmin edildiğini ancak 15 gün boyunca yağış beklenmediğini açıkladı. Eski itfaiyeci Sébastien Lahaye, France Info’ya verdiği demeçte, “Yangınları kalıcı olarak durdurmanın tek yolu hava koşullarının değişmesi” dedi ve yangınların kontrol edilmesinin zorlaşacağını sözlerine ekledi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Ersin Tatar'dan son dakika açıklamaları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER