Dünya

Sidney sahiline vuran mavi ejderha korku yarattı!

Avustralya‘nın Queensland eyaletine bağlı Stradbroke Adası’ndaki plajda nadir bir tür olan ‘Mavi ejderha’ olarak adlandırılan bir deniz canlısı görüldü. Mavi ejderha “Glaucus atlanticus” olarakta biliniyor. Sidney sahiline vuran mavi ejderha korku yarattı!

Gören herkes tedirgin oldu

Deniz kıyısına vuran mavi ejderha herkesi çok şaşırttı ve korkuttu. Zehirli olabileceği düşünülerek yetkililer sahildeki insanları uyardı. Uzun zamandan sonra ilk defa görüldü. Sidney sahiline vuran mavi ejderha korku yarattı!

Mavi ejderha nedir?

Bu tür denizlerin sahile ve okyanus tabanına yakın olmayan bölgelerinde serbest olarak yaşarlar. Mavi ejderha 6 cm boyuna kadar uzayabilir. Koyu mavi renklidir. Dünyanın bütün okyanuslarında bulunur. Suyun en üst kısmından en dibine kadar yüzebilir. Mavi ejderhalar diğer pelajik türleri avlarlar;  Physalia physalis; Velella velella; Porpita porpita; Janthina janthina. Kendi türlerinin diğer bireyleriyle beslenirler. Alt taraflarında bulunan keselerle suyun üzerinde durabilirler. Hem erkek hem dişi çiftleşme organlarını taşır. Çiftleşme sonrası yumurta şeritleri üretirler.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Hakle, enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle iflas başvurusunda bulundu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER