Spor

Sergen Yalçın sessizliğini bozdu! “Daha çok kupa kazanırız”

Beşiktaş’ın eski teknik direktörü Sergen Yalçın, TV100’de Candaş Tolga Işık’ın ‘Az Önce Konuştum’ programında açıklamalarda bulundu.

Sergen Yalçın’ın açıklamaları şu şekilde:

“Yazılanların tamamı yalandır”

“O kadar çok konuşulacak konu var ki… Karıştırmak istemiyorum. Son hafta, 10 günlük sürede sosyal medyada ve sitelerde ağzımdan yazılan açıklamaların tamamı yalandır”

“Ben isim vererek konuşurum”

“En büyük problem, insanın her şeyini alabilirsiniz ama itibarını alamazsınız. Almaya da cüret etmeyin zaten, çok sert karşılık görürsünüz. Benim vereceğim cevaplar, konuşmalar o yazılanlar gibi olmaz. Ben isim vererek konuşurum. Bir insanın suratına söylemeyeceğim bir şeyi arkasından söylemem. Yapılan haberleri tamamı yalandır. Benimle hiçbir alakası yoktur. Hiçbir görüşme ve anlaşma olmamıştır. Yeni bir hoca geldi. Başarılı bir hoca geldi. Benim adımın bu tür şeylerin içinde olmasını istemiyorum. Beşiktaş çok büyük camia. 100. yılda şampiyonluk golünü attığım camia. Ağzımdan duymadığınız sürece inanmayın.”

“Sürekli ağzımızdan haberler”

“Ben çok o mecrada (sosyal medya) çok ilgim yok ama bize de söylüyorlar. Sürekli ağzımızdan haberler… Bu tarz haberler yazdırılıyor mu diye düşünüyorum. İtibar zedelemek. Zaten görevi bıraktıktan sonraki en büyük üzüntüm bu itibar zedelemek.”

“Benim yapacağım açıklama, kulübün önüne geçmek olur”

“Benim yapacağım açıklama, kulübün önüne geçmek olur. Buna gerek yok. Bizim işimizde başarı ve başarısızlık zaten kardeş cümleler. Dünyada her yerde başarılı olan bir teknik direktör var mı? Ama biz ülke insanı olarak çok duygusalız, bunlardan çok etkileniyoruz. Biz her şeyi çok abartıyoruz.”

“Duyum aldım diye konuşamazsın”

“Oyunu eleştir, benim teknik direktörlüğümü de eleştirebilirsin. Ben çok büyük teknik direktörüm demiyorum ki.. Ama antrenmanı eleştiremezsin, oyunu eleştirebilirsin, çıkan kadroyu, hamleleri eleştirebilirsin, ama antrenmanı eleştiremezsin görmüyorsun çünkü. Bilmediğin konularda konuşuyorsun. Duyum aldım diye konuşamazsın.”

“Sahanın ortasına televizyon koymuyorum”

“Ben antrenmana drone getirip çekip basına servis etmiyorum. Sahanın ortasına televizyon koymuyorum. Dekor yapmıyorum. Bizim öyle bir çalışma sistemimiz yok. Biz işin dekor kısmında değiliz. Biz çalışıyoruz. Bizim bir işimiz var bunu dışarıdaki insanlara göstermek zorunda değiliz. Önemli bir görevdeyiz ve özel bir iş yapıyoruz. İşimize bağlı olmamız gerekiyor. Bunlar algıdır. Algıyı yaparsın, sana ne kadar katkısı olabilir bilemem. Benim reklam yapmak hoşuma gitmiyor. İş yapmak daha çok hoşuma gidiyor.”

“Benim işim bahane üretmek değil”

“Benim işim bahane üretmek değil. Ben çözüm üretirim. Ben teknik direktörlük yapıyorum, bahane üretemem, maçtan sonra 7 tane oyuncu yoktu diyemem. Büyük takım hocasısın kalanlarla oynarsın. Bahane üretmeyi çok seven biri değilim. Ama en önemli boyutu taraftar boyutu. Şahısların hiçbir önemi yok. Önemli olan camia ve taraftarlardır. Camianın da gerçek sahibi taraftardır. Bağımlı olduğumuz yer orası olmalı. Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen olur, Ahmet olur, Mehmet olur, İsmail olur, hep birileri geçer. Önemli olan kaldığın süreçte ne yaptığın. Sen neleri başardın?”

“Beşiktaş’ı şampiyon yapmayı başarı olarak görmüyorum”

“Beşiktaş’ı şampiyon yapmayı başarı olarak görmüyorum. Kadro hiç önemli değil. Bir büyük takımı şampiyon yapmak çok büyük başarı değildir. Zaten sezona yüzde 25 ile başlıyorsun. Bugün Anadolu takımında başladığın zaman öyle bir şansın yok. Yüzde 25’le başlıyorsun, önemli olan nasıl şampiyon yaptığın, ekonomiyi nasıl kullandın, kulübü ne kadar korudun, genç oyuncuları nasıl çıkardın. Bunlar önemli. Benim başarım bu. Benim başarım genç oyuncular. Genç oyuncular projesini tek başıma ben hazırladım her şeyini.”

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   O paylaşıma tepki yağdı: Takımdan çıkartın

“Bana dediler ki 10 sene kontrat yapacağım Alex Fergusun gibi”

“Ayrıldıktan sonra hiç konuşmama rağmen, sosyal medyada ve sitelerde çok enteresan haberler görüyorum. İtibarsızlaştırma haberleri. “Hocayı biz göndermedik, kendisi gitti” Hoca kendisi neden gitsin, 3 tane kupa almış niye gitsin? Kendini güçlü görse gider mi? Tazminat almadım, bana dediler ki 10 sene kontrat yapacağım Alex Fergusun gibi, gitme. 10 sene kal. Siz Türkiye’de bu işlerin nasıl yürüdüğünü bilmiyorsunuz dedim. O yüzden hiç gerek yok. Bir sene kontrat yapalım, tazminat yazmayalım. Kulübü bağlamayalım. Ben ne futbolcu ne teknik direktör olarak çalıştığım hiçbir kulüpte tazminat almadım. Benim yapıma uygun değil.

“Taraftarla beni karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar”

“Taraftarla beni karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Taraftar bana gel demiş, gelmişim. İmza atmayacağım demişim, taraftar benim kapımın önüne gelmiş 5 bin kişi, bana demişler ki imza at, ben imza atmışım. O taraftarlar beni karşı karşıya getirebilir misiniz? Bunu birileri yapıyor. Bilmiyorum nereden olduğunu. Bu tepkileri aldığım için söylüyorum.”

“En çok Giresunspor maçında üzüldüm”

“En çok Giresunspor maçında üzüldüm. İçeride 4-0 kaybettik. Konsantrasyonumuzu kaybettik.”

“Altyapı operasyonunu ben kurdum”

“Şampiyon olduğumuz senenin başında, başkan genç oyunculara öncelik vermek zorundayız maddi külfetten dolayı. Genç oyunculara yatırım yapmak zorundayız dedi. Ben de yapalım dedim. Nasıl yaparız derken, biz Mehmet Hoca’yı altyapının başına koyduk. A2 Takımı tamamen bana bağlı, ben Mehmet Hoca’ya, onların başına da Önder ve Serdar Hocaları koydum. Araya da Ozan ve Gürsu hocaları koydum bağlantı noktalarına. Benim atletik performans hocam ile onlarınkileri oturttum. Aşağıdan gelen oyuncuların fizik olarak çok yetersiz. Onların bize fizik olarak yeterli şekilde gelmeleri gerekiyor. Ajax falan da oynattığımız Berkay’lar var. 6-7 oyuncuya senelik program yazdık. Ben genç jenerasyonu yukarı hazırlamayı planlıyordum. 4-5 tane de dışarıdan oyuncu alırsak, hem kulübü çok fazla maddi külfete sokmayacağız hem de genç oyuncularla yola devam edeceğiz planı vardı kafamda.”

“Emirhan’ı yukarı gönderin dedim”

“Takım ısınmada, ben de yukarıdan A2 Takım’ın antrenman maçını seyrediyorum. Bir 10 dakika falan seyrettim, gözüme Emirhan takıldı. Bu çocuk kim, neden yukarı gelmiyor, dedim. Alttakiler gibi zayıf değil, hızlı, temposu iyi. Bunu bize antrenmana gönderin yukarıya dedim. Ben yukarı aldım A takım antrenmanına. Skhupi maçında içeri attım yarım saat. Orada biraz kendini gösterdi. Bu anlattıklarımın gerisini görmek bize nasip olmadı. Bu oyuncularla ilgili bütün sistemi, projeyi, nasıl çalışacaklarını yapan bizim ekip. Ondan sonra ne olduğunu bilmiyorum. Herhalde devam ediyordur. Pandemi döneminden bunları yapmaya başladık.”

“Başkanla aramızda bir sorun yok”

“Başkanla (Ahmet Nur Çebi) aramız iyi, aramızda bir sorun yok. Çok başarılı olduğum yerlerden de ayrıldım. Dostluk başka bir şey, iş başka bir şey. İş anlamında ayrılabiliriz, bunlar çok normal. Bu bizim özel hayatımızı etkilememeli.”

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Beşiktaş'tan flaş Weghorst hamlesi!

“Aboubakar bence o kadar sakat değildi”

“Aboubakar gerçekten sakat mıydı?”

“Bilemiyorum onu çok. Bence o kadar ağır sakat değildi. Oynayamayacak kadar sakat değildi. Sakatlığı vardı, belki 2-3 maç oynayamayacak kadar ama 12 maç falan değildi. Cenk de sakatlandı. Ben sezon başında Gökhan Töre’yi aldım, neden aldın dediler. Gördünüz mü neden aldım. Biz Gökhan Töre ile şampiyon olduk. Biz işimizde biraz geleceği görmek zorundayız. Aynı şey Welliton’u aldığımda da oldu.”

“Ben zaten o yüzden görevi bıraktım”

“Kasımpaşa maçında 1-0 yenikdik. 1-0 mağlubuz, elimden bir şey gelmiyor. Oyuna etki edip skoru değiştirecek bir hamle yapma şansımız yok. Bunu anlatamıyorsun. En üzücü tarafı bu. Biz bunu kimseye anlatamıyoruz. Belli bir yerden sonra sen de kopuyorsun. Ben zaten o yüzden görevi bıraktım.”

“Taraftara söz verdim ama bırakmak zorunda kaldım”

“Ben taraftara şöyle bir umut verdim; Siz bırak demediğiniz sürece, görevi bırakmayacağım dedim ama bırakmak zorunda kaldım. Yıprandım çünkü. Biz duygusal insanlarız. Biz üzülüyoruz ve belli edemiyoruz. Eve gidince bunu kendi kendimize yaşıyoruz.”

“Şenol Güneş inşallah çok başarılı olur”

“Bugün Beşiktaş’a kim geldi, Şenol Güneş. Allah yardımcısı olsun, inşallah çok başarılı olur. Çok iyi yerlere getirir Beşiktaş’ı. Ben böyle düşünen bir insanım. Ben başka insanların başarısızlıkların nemalanan biri değilim. Beşiktaş başarısız olsun niye isteyeyim? İnşallah çok başarılı olur. Çok iyi takım kuruldu. Premier Lig’den oyuncular alındı. Şampiyonluğun en büyük adayı. Ama beni bu işlerin içine sokmayın. Ben yokum bu işlerde. Ben bu işlerin içinde olmayayım.”

“Katar’dan ve Süper Lig’den teklif aldım”

“Ayrıldıktan sonra 4-5 tane teklif geldi bana. La Liga’dan falan değil, Katar falan oradan 1-2 teklif geldi. Türkiye’den de 1-2 teklif geldi. 3 büyük takımdan teklif gelmedi. Ayrıldıktan sonra 7-8 ay anca kendimi toparladım. Survivor’a gittim, Dominik’e gittim. Tatile gittim.”

“10 gol ye, sen oynayacaksın dedim”

“Sezon başı başladık. Ersin ve Utku ile oynayacağım dedim. Yabancı kaleci almayacağız ve riski ben alıyorum dedim. Ersin’i çağırdım, “Kaleye seni koyacağım, istersen her maç 10 gol ye, sen oynayacaksın” dedim. 19 yaşında kolay değil. Bana bir hoca söylese, kalenin tamamını kaplarım, bırak kaleye geçmeyi. Bana yönetimden sürekli yabancı kaleci almayacağız mı diye geliyorlar. Almayacağım dedim. Risk benim riskim. Ersin ve Rıdvan tesiste kalıyordu. Neden kalıyorsunuz dedim. Gidin evinizde kalın, burası sizin iş yeriniz. İşe gelin ve gidin dedim.”

“10 sene gelirdim antrenörlüğe başlardım”

Ben imza attım. Bana imza töreni var dediler. Kim gelecek stada bizim imza törenine? Ertesi gün kuyruk vardı. Biz şok olduk. İnanamadım. Ben taraftarın beni bu kadar sevdiğini bilsem, 10 sene gelirdim antrenörlüğe başlardım dedim. En çok mutlu eden tarafı, taraftar gel dedi, geldik ve biz karşılığını verdik. Göztepe maçındaki uzatma 5 dakika, bize 50 sene gibi geldi. Maç 4.58 gibi bitti. O kadar saniye saydık. Biz inanamadık zaten. Bizim için o kadar büyük bir şey ki o dan. Böyle bir duyguyu bir daha ne zaman yaşayacaksın. Milyar doların olsa bu duyguları yaşayamazsın. Biz bu duyguları yaşadık. Kaç kişi yaşayabilir bu duyguları. Bu kadar sıkıntının içinde, bu kadar imkansızlığa rağmen biz şampiyon olduk, konu kapandı. Bunu kimse değiştiremez. Bütün kupaları aldık.”

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Alpaslan Öztürk: "Son yılların en kötü Galatasaray’ına denk geldim"

“Ben daha çok kupa kazanırım”

“Ben daha çok kupa kazanırım, bunu burada söyleyeyim. 10 sene sonra tekrar konuşuruz. Bizim ekibimiz daha çok kupa, şampiyonluk kazanır.”

“Hulk’u, alalım diye yalvardım”

“Ben ekonomiyi hiç zorlamadım. Bir tane oyuncu bile oyuncuyu bonservisle almadık. Devre arasında oyuncu almadık. Hulk’u, alalım diye yalvardım, bedava bonsevisle hem de. Sonra 10 maç santrforsuz oynadık. Göztepe maçında 4 tane oyuncum var, Ghezzal, Gökhan Töre, N’Koudou, Larin. Oyun ilk yarı sıkıntılı gidiyor, hepsinin yerini değiştirdim ezberi bozalım diye.”

“Milli Takım’dan herhangi bir teklif almadım”

“Milli Takım’dan herhangi bir teklif almadım. Hiçbir görüşme yapmadım. Oranın bir teknik direktörü var. Oraya da bir teknik direktör alınmış, orada çalışan bir teknik direktör var. Bunların olması çok sağlıklı işler değil. Orası yürüyen bir yer. Onların da emeğine haksızlık etmeyelim.”

“Arda Güler gördüğüm en iyi oyuncu”

“Arda Güler çok iyi oyuncu. Benim gördüğüm en iyi oyuncu. Benim gözümle gördüğüm en yetenekli oyuncu. Eğer bir aksaklık olmazsa, Avrupa’ya falan gider, büyük oyuncu olur. Antrenmanda ne oluyor, soyunma odasında, kampta ne oluyor bilemem ama şunu söyleyebilirim, inanılmaz bir oyuncu .Çok iyi oyuncu. İnşallah sağlam gider. Avrupa’da büyük işler yapabilir. Hocası her gün onunla beraber, bizden daha iyi bilir. Bizim yorum yapmamız doğru olmaz. Antrenmanını, maçını, yemeğini, fizik gücünü görüyor. Arda Güler, inşallah beni geçer, geçsin. Çok daha büyük bir futbolcu olsun. İzlemenin zevkini yaşayalım. Son 10 dakikalık bölümde Arda Güler oyuna girdi, seyrettim. Ben başka gözle bakarım oyuncuya. Topu alışına, ne düşündüğüne, nereye atıyor diye düşünüyorum. Kafası çok çalışıyor Arda Güler’in. Arda Güler inşallah 1-2 sene sonra Avrupa’ya, Real Madrid’e gider. Ülkemizi temsil eder. Hepimiz gurur duyarız. Ben böyle olmasını isterim.”

“Jorge Jesus’u beğeniyorum”

“Jorge Jesus’u beğeniyorum, karakterli adam. Duruşu, hareketleri falan çok düzgün. Fenerbahçe de çok iyi gidiyor bence.”

“Favori söylemek doğru olmaz”

“Beşiktaş ve Galatasaray iki takım için de çok zor maç. Favori söylemek doğru olmaz. Şu kazanır diyemezsin. Bence, ortada bir maç. Günlük performans çok belirleyici olacak bence.”

“Okan Buruk inşallah başarılı olur”

“Okan Buruk inşallah başarılı olur. İçimizden biri. Bizim jenerasyondan… Biz başarılı olmak zorundayız ki arkadan gelenler de şans bulsun.”

“İyi bir proje gelirse çalışmak istiyoruz”

“Başarılı olabileceğimize inanacağımız bir proje gelirse istiyoruz. Çalışmış olmak için çalışmak istemiyoruz. Çok seçici davranmak zorundayız.”

“Anadolu’da çalıştığım takımlar olan Konya, Alanya, Sivas, Kayseri, Malatya’yı arayın, bir sorun, öğrenin. Benim iş ahlakımı, iş disiplinimi yargılayan, itibarsızlaştırmaya çalışan arkadaşlara şunu tavsiye ediyorum; benim Anadolu’da aldığım takımları nerede aldığıma, nerede bıraktığıma, ne oynattığıma bir bakın. Eskiden küme düşmek üzere olan takımları en can alıcı yerlerde alıp çok büyük başarılar elde ettik. Bunlar görünmedi”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER