Teknoloji

Selçuk Bayraktar açıkladı! AKINCI ve TB2 SİHA’ya kaç ülkeden talep geldi?

Bayraktar, TEKNOFEST KARADENİZ’de ilk defa sergilenen Bayraktar Kızılelma’nın önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Baykar Teknoloji Müdürü ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “Bayraktar TB2’ye şu ana kadar 24 ülkeden talep geldi. Sipariş ve ihracat sözleşmesi imzalandı. Bu sayı her geçen gün artıyor. Bir kısmı Doğu Asya bir kısmı Avrupa, yani dünyanın farklı yerlerinden talep var. Akıncı’ya da 4 ülkeden talep var.” dedi.

TÜM YURDU SARDIĞINDA BU ATEŞ TUTACAK

TEKNOFEST’i 2018 yılında ilk kez İstanbul’da düzenledikleri hatırlatan Bayraktar, “Sonrasında 2019’da dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji etkinliği oldu, 1 milyon 750 bin insan katıldı. Burada şunu fark ettik, Anadolu’dan çok büyük ilgi var. İstanbul’da 2 yılda bir yaparsak aslında TEKNOFEST yüksek teknoloji geliştirme tutkusunu, Türk milletinin evlatlarının böyle teknolojileri geliştirebilme kabiliyeti olduğu misyonunu sürdürebiliyor. Anadolu’da farklı yerde yapmanın da çok büyük anlamı var. Çünkü tekamül tüm yurtla beraber olacak, milli teknoloji hamlesi seferberliği toplumsal dalgası ancak tüm yurdu sardığında gerçek anlamda bu ateş tutuşacak.” diye konuştu.

 

BAYRAKTAR TB 2’YE KAÇ ÜLKEDEN TALEP GELDİ?

Bir basın mensubunun “Bayraktar TB2″ye yurt dışından ne kadar talep olduğu sorması üzerine Bayraktar, “Bayraktar TB2’ye şu ana kadar 24 ülkeden talep geldi. Sipariş ve ihracat sözleşmesi imzalandı. Bu sayı her geçen gün artıyor. Bir kısmı Doğu Asya bir kısmı Avrupa, yani dünyanın farklı yerlerinden talep var. Akıncı’ya da 4 ülkeden talep var. Onlarla da ihracat sözleşmesi imzalandı, ciddi bir talep ona da var.” ifadesini kullandı.

Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’in gelecek yıl İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirileceğini kaydetti.

YURT DIŞINDAN GEELCEK YA DA GELMEYECEK SİSTEMLER BİZİ İLGİLENDİRMİYOR

Uzay çalışmaları ve kanser araştırmaları üzerinde çalıştıklarını aktaran Bayraktar, “Uzay alanında yeni çalışmalarımız var ama biraz daha TEKNOFEST özelinde. Bunun yanında Can Sağlığı Vakfımızı kurduk. Psikoloji ve onkoloji kanser araştırmaları üzerine çalışıyoruz. Onlar da zaman alacaktır. 5-10 yıl sonra istediğimiz noktaya gelecektir. Bu işler sabır işidir. Uzay çalışmaları da öyle 5-10 yıl sürecektir. İnşallah havacılıktaki serüvenimizin yeniden doğuşu gibi uzayda da serüvenimize katkıda bulunmaya çalışacağız.” diye konuştu.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Küresel piyasalar, Powell'ın Jackson Hole'de yapacağı konuşmaya odaklandı

“İsviçre saati gibi Türk SİHA’ları bütün dünyada konuşuluyor artık” diyen Bayraktar, şunları kaydetti:

“Geleceği tümüyle insansız hava araçlarının, insansız savaş uçaklarının domine edeceğini bekliyoruz. Bütün teknoloji buna doğru gidiyor. Sadece havada da değil, karada denizde de böyle olacak. Yurt dışından gelecek ya da gelmeyecek sistemler açıkçası bizi ilgilendirmiyor. Allah’a şükür bugün yurt dışından gelen SİHA’lar olsaydı bunları göremeyecektik. Belki vermemeleri daha iyidir. Milli savunma sanayimiz acısından iyidir. Bugüne kadar bizi bu aşamaya getirmeyen neydi diye sormak gerekir. Niye bir Türk evladı dünya niteliğinde bir teknolojiyi geliştiremez. Buna inanmak gerek. Sonra büyük bir özveriyle, ruhla hayatını adaman lazım. Baykar’ın hikayesine bakın, Özdemir Bayraktar, ben, abim ve annem iş yerinde halen daha yaşıyorlar. Babam ölene kadar iş yerindeydi. ‘Biz zaten yapamayız’ algısı. TEKNOFEST’i neden yapıyoruz. İşte tam da bu nedenden yapıyoruz. Tam da bunun yıkıldığı yer TEKNOFEST. Futbolda elde ettik, kebapta elde ettik. Neden SİHA’larda elde etmeyelim? Çünkü kimse inanmadı. Şimdi çok daha fazlasını nasıl yapacağız?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|