Teknoloji

Sarsılmaz, SARBOT’un ilk prototiplerini 2023’te TSK’ya verecek

Sarsılmaz’ın Genel Müdür Yardımcısı Öner Özyılmaz, Sarsılmaz Robotu ve geliştirme süreci devam eden SARBOT Ailesi hakkında çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

OPERASYONLARDA EN ÖN SAFTA OLACAKLAR

“Sarsılmaz Robotumuz nam-ı diğer SARBOT, 2023 vizyonumuzun bir ilk örneği. Bir robot ailesinin en küçük üyesi. Üzerinde taşıyacağı silahın kalibresine, geri tepme kuvvetine, taşıyacağı mühimmatın miktarına bağlı olarak farklı seviyelerde robotlarımız olacak.

Bu robotların amacı aynı insansız hava araçlarındaki gibi kara platformlarında, meskun mahal operasyonlarında, askerimizi daha geri plana alacağımız, ön plana robotları çıkaracağımız, daha güvenli savaş imkanı sağlayacağımız ürünleri ordumuzun kullanımına sunabilmek. Burada da ihtiyacın tanımına göre ve aynı zamanda geliştirme opsiyonlarına göre robotları türeteceğiz.

YÜZDE YÜZ YERLİ

Robotumuzun servo motordan yazılıma, donanıma ve silaha kadar her şeyi yüzde yüz yerli olacak.

Sarsılmaz 150 yıla yaklaşan geçmişinde hep ilkleri başardı. Bunlar zamanında av ve spor tüfekleri ile başladı sonra tabancalara evrildi, tabancalardan piyade tüfeklerine evrildi şu an ülkemizde kolluk kuvvetlerimiz 10 binlerce adet piyade tüfeğini sahada büyük bir başarı ile kullanmaya devam ediyor sarsılmaz ürünlerini.

OPERASYON SÜRESİNE GÖRE BÜYÜKLÜK

Sonra makineli tüfeklere evrildi, büyük kalibrelere çıktık. TUSAŞ’la ortak şirketimizi TRMEKATRNONİK’le ATAK’ın burun topunu ürettik. Hürküş C6 kanat kolunu ürettik. Artık robotik sistemlerle, sahada robotlarla savaşacak vizyonla hareket ediyoruz. Onun ilk üyesi SARBOT’u da sunuyoruz.

SARBOT, her türlü iklim koşulunda görevini yerine getirmek üzere programlanıyor. Buradaki en önemli kriter operasyon süresi, operasyon süresine göre robotun büyüklüğünü ve üzerindeki silahı değiştirebiliyoruz. En küçük üyemiz yaklaşık bir saat operasyonel hareket ediyor ve üzerinde daha küçük kalibreli silahlar taşıyor. Ama büyük abileri, ailenin diğer üyeleri daha büyük görevler için hazırlanıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Google'ın 4.3 milyar euroluk ceza için yaptığı temyiz başvurusu reddedildi

Biz Sarsılmaz olarak 80’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Bütün bu pazarlarda diğer bütün ürünlerimizle varız. Dünyada da çok yeni gelişen bir konsept, henüz prototip aşamasında ama 2023 yılında ilk prototiplerini kendi ordumuza teslim etmeyi planlıyoruz. Sonrasında orada gelecek saha bilgileri ile oluşturacağımız referanslarla inşallah ihracata da dönüşecek.

Silahların da dünyada birçok muadili var, önemli olan bunları, SİHA/İHA’larda da vardı biliyorsunuz ama yazılımının donanımının yerli olması, gömülü kodlarının yerli olması, içerisindeki aklın bizim tarafımızdan kontrol edilmesi önemli. Buradaki vurucu güç bu, yoksa herkes çalışıyor herkes en iyisini üretmek için çaba gösteriyor. Biz de geride değiliz, biz de en iyisini yapmaya gayret ediyoruz ve yapacağız inşallah.”

KAYNAK: DEFENSEHERE

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası