KADIN

Saç Dökülmesini Önleyebilecek 5 Protein Zengini Gıda


Saç dökülmesi kadınların en büyük endişelerinden biridir ve bunda beslenmenin önemli bir rolü vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenme, saç dökülmesini azaltmanın ana yolu olmalıdır. Yardımcı olabilecek bazı ürünler olsa da. Saçımızın durumu beslenmemizden önemli ölçüde etkilenir. Saç gelişimi ve onarımı için en önemli besinlerden biri proteindir. Saçlarımız proteinden oluştuğu için vücut, saçımızın tam beslenme gereksinimlerini alabilmesi için yeterli proteini sağlamalıdır. Antioksidanlar, demir, D vitamini ve biyotin açısından zengin dengeli bir diyet tüketmek saç sağlığına fayda sağlayabilir. Saç dökülmesini önleyebilecek bu protein açısından zengin gıdalara bir göz atın:

1. Yumurtalar​


Yumurtalarda çok sayıda vitamin, mineral ve besin bulunabilir ve bu da onları doğanın multivitamini yapar. Biotin, çinko, selenyum ve protein, sağlıklı saçlara katkıda bulunan şeylerden birkaçıdır. Protein, saç dökülmesini durdurmak için gereklidir ve yumurta bunun için harika bir kaynaktır. Düşük proteinli bir diyet, saç büyümesinin “dinlenme” aşamasına girmesine neden olur, bu da saç dökülmesine ve saç büyümesinin azalmasına neden olabilir. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için gerekli olan B vitamini biotin yumurtada da bulunur. International Journal of Trichology’de 2016 yılında yapılan bir araştırma, saç dökülmesi yaşadığını söyleyen kadınların %38’inin biyotin eksikliği olduğunu buldu.

2. Meyveler​


Meyveler, kirazlar, kayısılar, üzümler ve portakallar, C vitamini ve antioksidanlar gibi sağlıklı saçlar için gerekli besin maddelerinde yüksek olan meyveler arasındadır. Bu meyvelerde bulunan antioksidanlardan biri olan C vitamini, saç köklerini serbest radikallerden korumaya yardımcı olabilir. C vitamini, saçı güçlendiren ve saç dökülmesini azaltan bir protein olan üretimine ve ayrıca vücudunuz tarafından demirin emilmesine yardımcı olur.

3. Yeşil Yapraklı Sebzeler​


Koyu yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesini önleyen besinlerle doludur. Bazıları şunlardır: ıspanak ve lahana. Demir, beta karoten, folat, C vitamini ve A vitamini bunların içinde bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı saçları destekleyen çok önemli bir bileşen olan içerir. Saç derisini nemlendiren ve saçı koruyan bir yağ olan sebum üretimine yardımcı olur.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   DENEMENİZ GEREKEN 9 HAVALI SAÇ VE YÜZ AKSESUARI

Kaçırmayın:

4. Soya​


Saç dökülmesi yaşayan kişiler için en önemli protein kaynaklarından biri soyadır. Protein soyanın büyük bir bölümünü oluşturur ve protein saçın %90’ından fazlasını oluşturur. Soya ayrıca sağlıklı saç gelişimini desteklemek için önemli olan demir, çinko ve folat gibi mineraller içerir. Saç folikülü büzülme hızını azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Et​


Günlük protein ihtiyacımızı karşılamak için çoğumuz et yemeliyiz. Ayrıca daha güçlü saç foliküllerini ve daha sağlıklı saç gelişimini destekleyen bir dizi ekstra besin sağlarlar. Ayrıca ette bulunan bir demir türü vücudumuz tarafından kolayca emilir.

Saç dökülmesi problemlerini ne kadar erken ele alırsanız, kalıcı zararlardan kaçınma olasılığınız o kadar yüksek olur. Diyet değişiklikleri saç dökülmesini önlemek için gereklidir, ancak beslenme eksikliğinden endişeleniyorsanız hemen bir doktora görünün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER