Sağlık

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri


Saçlı deriden aşırı saç dökülmesi kelliğe neden olur. Bu, kalıtım faktörleri, bazı ilaçlar veya hatta altta yatan tıbbi faktörlerden kaynaklanabilir. Saç dökülmesi erkeklerde, kadınlarda ve hatta çocuklarda da olabilir. Bazı insanlar için kellik onları rahatsız etmez ve bunu gizli ve tedavi edilmeden bırakır. Bazıları kelliklerini şapka, makyaj, saç modeli veya eşarpla örtmeye çalışır. Diğerleri saç dökülmesini cerrahi prosedürler ve ilaçlarla tedavi etmeyi tercih ediyor. Çeşitli tedavi seçeneklerini aramadan önce bir doktora danışmak size yardımcı olacaktır.

Saçınızı Sağlıklı Korumak İçin İpuçları

Çoğunuz sağlıklı ve dengeli beslenmenin birçok nedenden dolayı hayati olduğunu biliyorsunuz. İlginç olan, iyi beslenmenin saçınıza da fayda sağlayacağıdır. Saçınızın gün geçtikçe döküldüğünü fark ederseniz, bazı doktorlar bebek şampuanını haftada bir nazikçe köpürterek kullanmanızı önerir. Saçınızı havluyla kuvvetli bir şekilde ovmaktan kaçınılmalıdır. Saç uzmanlarının çoğu, saçınızda fön kullanmaktan kaçınmanızı önerir. Fön makinenizi kaldırmakta zorlanıyorsanız, muhtemelen düşük ısı üreten bir ayar modunda kullanabilirsiniz. Saçınızı şekillendirmek istiyorsanız, saç nemli veya kuru iken yapın.

Saç dökülmesi probleminiz varsa üzülmeyin. İşte sizin için cesaret verici bir gerçek. Saç dökülmesini tedavi etmek için saç uzamasını destekleyen veya saç dökülmenizi gizleyen birçok tedavi vardır. İşte saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan bazıları. Minoksidil ve finasterid gibi ilaçlar saç derisinden saç kaybını yavaşlatarak saç dökülmesi sorununu tedavi eder.

Minoksidil:

Minoxidil’in marka adı rogaine’dir. Bu reçetesiz bir ilaçtır. Alopesi areata ve androgenetik alopesi tedavisinde onaylanmış bir ilaçtır. Minoxidil reçetesiz satılan bir ilaçtır. Minoxidil, saçın uzaması için saç derinize sürülmesi gereken köpük veya sıvıdan başka bir şey değildir. Daha fazla saç dökülmesini önlemek için ovma günde iki kez yapılmalıdır. Minoksidilin etkisi kronda maksimum, frontal bölgede minimumdur. Rogainin dezavantajı, kafa derisi tahrişi gibi bazı yan etkilere sahip olması ve başın ön bölgesinde daha az etkiye sahip olmasıdır. Bu ön bölge, erkeklerde kendilerini en çok endişelendiren kelliğin meydana geldiği yerdir. Daha düşük bir mukavemette, yani% 2’lik bir çözelti halinde ve ayrıca daha yüksek bir% 5’lik mukavemette mevcuttur. Bu daha yüksek mukavemetli çözüm, düşük mukavemetli muadilinden çok daha etkilidir.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Gece yatmadan önce kekik çayı içmek ne işe yarar? Dağ kekik çayı bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Minoksidil kullanımına bağlı olarak çıkan yeni saçlar, önceki saçlara göre daha kısa ve daha incedir. Rogain kullandıktan sonra, kel bölgeleri gizleyecek kadar büyük ve yoğun olan saçlar uzar. Bu ilacı bırakırsanız yeni saç çıkması durur. Yeni saçların çıkması için 12 haftalık bir süre gerekir.

Finasterid:

Finasteride marka adı propecia’dır. Rogainin aksine reçeteli bir ilaçtır ve erkek tipi kelliği tedavi eder. Günlük hap şeklinde alınmalıdır. Bu ilaç alındığında saç dökülmesini yavaşlatır ve yeni saçların çıkmasına neden olur. Olumlu sonuçlar vermesi birkaç ay sürer. Testosteronun dihidrototosterona dönüşümü finasterid ile durdurulur. Dihidrotestosteron, saç köklerinin küçülmesine neden olan bir hormondur. Bu hormon erkeklerde saç dökülmesinde hayati bir faktördür. Dezavantajı, cinsel dürtüyü azaltarak cinsel işlevin azalmasına yol açmasıdır.

Minoksidil ve finasterid dışında saç dökülmesini tedavi eden diğer ilaçlar kortikosteroidler ve antralin içerir. Alopesi areata tedavisi için enjeksiyon, krem ​​veya merhem şeklinde kortikosteroidler kullanılabilir. Anthralin, kafa derisine sürülmesi ve yıkanması gereken yapay bir katran maddesinden başka bir şey değildir. Bu günlük yapılmalıdır. Antriralin, merhem veya krem ​​olarak elde edilebilir ve ayrıca bazı cilt rahatsızlıklarını tedavi eder.

Doğal sisteminiz ilaçlara yanıt vermiyorsa, yapılacak en iyi şey bir saç parçası veya peruk takmaktır. Bu kelliğiniz için geçici bir çözüm sağlar. İnsan saçınınkine benzer renkte kaliteli saç parçaları vardır. Çeşitli cerrahi prosedürler, kel bölgeleri kesmeyi ve geri kalanı birbirine dikmeyi içerir. Buna kafa derisi küçültme denir. Diğer cerrahi işlem ise saç ekimidir. Bu, diğer tedavi prosedürleriyle üretilenden daha doğal görünümlü kafa derisi üretir.

Bu nedenle, herhangi bir tedavi prosedürünü uygulamadan önce bir doktora danışmak önemlidir. Doktor size en çok uyan tedaviyi bulacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER