Teknoloji

Rusya ekipmanlarına el koydu! OneWeb 230 milyon dolar zarara uğradığını açıkladı

İngiltere merkezli uydu şirketi OneWeb, bu yılın başlarında bir Rus tesisinden planlanan fırlatmaların iptal edilmesinin ardından 230 milyon dolar zarara uğradığını açıkladı.

Kısmen İngiltere hükümetine ait olan şirket, dünyanın en uzak bölgelerine yüksek hızda internet sunmak için 650 uydu ile Alçak Dünya Yörüngesi’nde (LEO) takımyıldızı inşa ediyor.

OneWeb, Kazakistan’da Rusya tarafından işletilen Baykonur Uzay Üssü’nden uydular fırlatıyordu. Ancak bu yılın başlarında Ukrayna’nın işgalinden sonra şirket, Rusya kontrolündeki bu tesisten uydu fırlatma operasyonlarını durdurma kararı almıştı.

RUSYA ONEWEB’İN EKİPMANLARINA EL KOYDU

Rus uzay ajansı Roscomos, teknolojinin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ülkeye karşı askeri amaçlarla kullanılmayacağına dair OneWeb’den garanti talep etmişti.  Ancak Rusya bu talebin ardından Baikonur’da bırakılan ekipmanlara el koydu. Bu da şirkete 230 milyon dolar zarar ettirdi.

ONEWEB DAHA ÖNCE İFLASTAN KURTARILMIŞTI

Şirket, 2020’de iflasla karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine Hindistan telekom şirketi Bharti Airtel ve İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı tarafından şirket devralınarak OneWeb iflastan kurtarıldı.

Bu devralmadan sonra İngiltere hükümeti şirketin üçte birine sahip oldu 400 milyon sterlin yatırım yaptı.

Bu yılın başlarında OneWeb, Eutelsat ile birleşme kararı almıştı. 230 milyonluk zararın şirketin operasyonlarına nasıl bir etkisinin olacağı henüz bilinmiyor.

KAYNAK: TECHRADAR, HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Bartholomeos: Rusya-Ukrayna arasındaki savaş kabul edilemez

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|