Dünya

Rus ordusu geri çekilmeyi başlattı

Rusya Savunma Bakanlığı, dün, Herson şehrindeki savunma hattının Dinyeper Nehri’nin sol yakasına çekileceğini açıklamıştı.

Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden sorumlu komutanı Sergey Surovikin, “Ukrayna birlikleri Kakhova barajına yönelik topçu atışlarına devam ediyor ve bu durum bölgede sel baskını nedeniyle önemli kayıplara yol açabilir. Savunma hattının Dinyeper Nehri’nin sol yakasına çekilmesini öneriyorum” demişti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da çekilme talimatı vermişti.

UKRAYNA TEMKİNLİYDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise, Rusya’nın “Herson’daki savunma hattının Dinyeper Nehri’nin sol yakasına çekileceği” yönündeki açıklamasına ilişkin, “Düşman bize hediyeler vermez, iyi niyet jestleri yapmaz. Her şey için savaşıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Zelenski gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, en ağır çatışmaların Donetsk cephesinde yoğunlaştığını söylemişti:

“Güneyde yavaş yavaş ilerliyoruz, mevzilerimizi adım adım güçlendiriyoruz. Bugün enformasyon alanında çok fazla neşe var ve bunun nedeni açık. Ancak duygularımız savaş sırasında her zaman kısıtlı olmalıdır.”

Zelenski, ordunun, duygusal olmadan, gereksiz risk almadan çok dikkatli bir şekilde hareket ettiğini belirterek, “Herson, Kahovka, Donetsk ve diğer şehirlerimizin kurtuluşunu böyle sağlayacağız. Ama bu kesinlikle bizim çabalarımızın, savunma operasyonlarımızın sonucu olacak” diye konuşmuştu.

ABD GENELKURMAY BAŞKANI: RUS ORDUSU AĞIR KAYIP VERDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın bu kararının “Putin’in ordusunun bazı çok ciddi sorunlar yaşadığının göstergesi” olarak nitelemişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise, Rus ordusunun Ukrayna’da büyük yara aldığını, 100 binden fazla Rus askerinin savaşta öldüğünü ya da yaralandığını söylemişti.

Ukraynalı askeri uzman Yuri Butusov da ABD’nin sağladığı HIMARS sisteminin Rus ordusunun Herson’daki savunma hattını dağıttığını ifade etmişti.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Rusya, Kiev dahil olmak üzere 5 bölgeyi vuruyor: Elektrik ve su kesintisi yaşanıyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER