Dünya

Ron DeSantis geleceğin ABD Başkanı olabilir mi?

 
Haber7 / Erkan TALU

2024 seçimlerinde yeniden başkanlık için seçime girmeye hazırlanan Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti içinden kendisine rakip istemiyor.

Öyle ki Trump, Cumhuriyetçi gözlemciler tarafından “Trump 2.0” olarak adlandırılan ve bugün yaklaşık 20 puan farkla yeniden Florida Valisi seçilen Ron DeSantis hakkında ilginç açıklamalar yaptı.

“ELİNDE ONUNLA ALAKALI HOŞ OLMAYAN BİLGİLER VAR”

“DeSantis bence aday olursa hata yapar. Bu parti tabanının hoşuna gitmez. O’nu herkesten hatta belki eşinden bile iyi tanıyorum” diyen Trump, daha sonra detay vermeden DeSantis hakkında elinde hoş olmayan bilgiler olduğunu öne sürdü. Trump, DeSantis ile arasında gerginlik olmadığını da belirtti.

Ancak bu sözler, “Trump, DeSantis’i kendisine ciddi rakip olarak görüyor” yorumlarının yapılmasına sebep oldu.

TRUMP ARA SEÇİMLERDE AKTİF ROL OYNADI

Temsilciler Meclisi ve Senato için yapılan ara seçimlerde aktif rol oynayan, Cumhuriyetçi adayların mitinglerine katılarak “arkanızdayım” mesajı veren Trump, ikinci kez Beyaz Saray’a koltuğuna oturmak istediğinin mesajını verdi. Trump’ın, 15 Kasım 2022’de adaylığını açıklaması bekleniyor.

“DeFUTURE” MANŞETİ

Sivri yayınlarıyla ön plana çıkan Amerikan New York Post gazetesi, 20 Aralık 2020 Kongre baskını sonrası Trump’ı hedef almış ve “Post diyor ki: Sayın Başkan… Deliliği durdurun. Seçimi kaybettiğiniz” manşetini atmıştı.

Aynı New York Post gazetesi, DeSantis’in zaferi sonrası yine çok konuşulacak bir manşet hazırladı.

DeSantis’in Cumhuriyetçi Parti içinde liderliğe yükselebileceğinin anlatıldığı manşette, “DeFUTURE” ifadesi kullanılarak; DeSantis’in Cumhuriyetçi Parti’nin geleceği olduğu vurgulandı.

TRUMP’IN SONU GELDİ Mİ?

14 Eylül 1978 yılında Florida’da dünyaya gelen 44 yaşındaki Ron DeSantis’in, gençliğiyle Cumhuriyetçi Parti’ye yeni bir soluk getireceği ve son ara seçimlerde başarılamayan “kırmızı dalga”yı gerçekleştirebileceği belirtiliyor.

DeSantis’in 20 puan farkla ezici galibiyetinin Trump için bir son olduğunu belirten bazı analistler, DeSantis’in özellikle de söylem ve hitabet gücüne vurgu yapıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Putin emri verdi! Kamikazeler Ukrayna'da devrede! O anlar görüntülendi

Yale Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi geçmişi olan DeSantis, hukuk mezunu. Donanmada teğmenliğe kadar terfi eden DeSantis, ABD Temsilciler Meclisi’nde milletvekili olarak da görev yaptı.

Eski bir haber ve televizyon programı sunucusu Casey DeSantis’le evli olan Ron DeSantis, Kovid-19 salgını döneminde; aşı ve maske zorunluluğu ile eve kapanma konularında ulusal kararlara direnmesiyle gündeme gelmişti.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER