Dünya

Putin’in Herson’dan çekilme kararı Rusya’da nasıl karşılandı?

Askeri geri çekilme öncesinde, 115 binden fazla sivilin ve itfaiye araçları ve ambulanslar da dahil olmak üzere binlerce gerekli ekipmanın tahliyesi gerçekleşti.

Ancak tüm bunlara rağmen, Rus ordusunun bugün tamamladığını açıklanan çekilme kararı, Moskova’nın hayati önem taşıyan bir alanda verdiği ‘kader’ savaşı hakkında birçok tartışmayı gündeme getirdi ve hayal kırıklığı yaşattı.

Geçtiğimiz dokuz ay içinde Moskova, ilk kez karadan Kırım yarımadasına malzeme taşımayı başardı ve ayrıca Herson’u Ukrayna’nın güney ve doğusundaki tüm Rus bölgeleri için bir hazırlık ve tedarik noktası olarak kullandı.

Bu nedenle, askeri gerekçeleri ne olursa olsun, çekilme kararına ilişkin sosyal medyada yapılan yorumlarda öfke ortaya çıktı.

Buna muharebeler sonrasında acı verici tavizler vermek zorunda kalmanın verdiği acı bir yenilgi duygusu eşlik etti.

Rus Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTSIOM) tarafından yürütülen ankete göre, Ruslar, Rus liderliğinin kararlarına yüksek düzeyde güven duyuyor.

Ama Kremlin’e yakın merkezin yaptığı anket çok önemli değil.

Rus medyasında konuyu tartışmaya yönelik mekanizmalar da, bazı haberlerin aksine askeri kurumun performansına yönelik herhangi bir eleştiriden yoksun.

Bu, daha önceki bir dönemde, özellikle de Kiev çevresindeki mevzilerden ve daha sonra Harkov’daki geri çekilme sırasında ortaya çıktı.

Novosti’de yer alan ‘Herson’dan geri çekilmedik’ başlıklı haberde, hareketin geçici olduğu ve nehrin sol yakasındaki kuvvetlerin yeniden dağılımını tamamladıktan sonra güçlü bir hamlenin geleceği taktik olduğu öne sürüldü.

Nezavisimaya Gazeta, geri çekilme kararının nedenlerini, arka planını ve gelecekteki beklentilerini vurgulayan uzun bir makale yayınladı.

Habere göre, askeri uzmanlar, Rus Silahlı Kuvvetleri birimlerinin transferinin birkaç hafta süreceğine inanıyor.

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   ABD, Çin ve Hindistan'ın Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasına katılmasını umuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER