Dünya

Polonya Başbakanı Rusya’ya yönelik yaptırımlardan memnun

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Rusya’ya karşı 9’uncu yaptırım paketinde anlaşmasının “birliğin” bir göstergesi olduğunu belirterek, “Kabul edilen dokuzuncu bireysel ve ekonomik yaptırım paketi, Rusya’nın gücünü zayıflatmaya yönelik bir başka önemli adım.” dedi.

Morawiecki, yaptırımlarda mutabakata varılan noktaya ulaştıklarını belirterek, “Bunlar bizim güvenilir olduğumuzu bir kez daha gösteren yaptırımlar. Üye ülkeler arasında birliği koruduk. Rusya, AB içinde bölünmeye oynuyor ve biz buna izin vermedik.” diye konuştu.

“YAPTIRIM PAKETİNDE ANLAŞMAMIZ BİRLİĞİN BİR GÖSTERGESİ”

Polonya ve Litvanya’nın Rusya’ya yönelik yaptırımların 12 aylık döngüde ele alınması için öneride bulunduklarını vurgulayan Morawiecki, şunları kaydetti:

Yeni yaptırım paketinin içeriğine ilişkin bilgiler ise henüz paylaşılmadı.

AB Komisyonunun geçen hafta hazırladığı 9’uncu yaptırım paketi teklifinde yaklaşık 200 kişi ve kurum ile 3 Rus bankasının yaptırım listesine eklenmesi, çift kullanımlı ürünlere ihracat yasağı getirilmesi ve madencilik yatırımlarının yasaklanması yer alıyordu. Üye ülkeler bu paketin detaylarını müzakere ediyordu.

KAYNAK: AA
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Baltık ülkeleri sınırlarını Ruslara kapattı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası