Yemek

Peskütan nasıl yapılır? Sivas Peskütan çorbası nasıl yapılır? Sivas Peskütan çorbası tarifi!

Peskütan nasıl yapılır? Sorusu, özellikle son zamanlarda birçok kişi tarafından merak ediliyor ve bu nedenle internet üzerinde arama motorlarında Peskütan nasıl yapılır? Sivas Peskütan çorbası nasıl yapılır? Soruları ile birlikte araştırılıyor. Peki, Peskütan nasıl yapılır? Sivas Peskütan çorbası nasıl yapılır? Sivas Peskütan çorbası tarifi!

PESKÜTAN NASIL YAPILIR?

Öncelikle yarma ve yeşil mercimeği bir gece öncesinden ıslatın. Yumuşayan mercimek ve yarmaları tencerede haşlayın ve sonrasında başka bir tencereye un, yumurta sarısı ve az miktarda su koyarak çırpın. Peskütanı ve bir buçuk litre suyu ilave edin. Çırpma işlemine devam edin. Daha sonra tencereyi ocağa alın. Sürekli karıştırarak çorbanın ısınmasını bekleyin. Çorba ısınmaya başladığında haşlanmış mercimek ve yarmayı içerisine ilave edin ve karıştırın. Naneli sos için; Kuru soğanı yemeklik doğrayın. Sos tavasına tereyağını alın ve eritin. Yağ eridiğinde soğanı ekleyerek kavurun. Soğanlar yumuşadığında kuru naneyi ilave edin ve yanmaması için sürekli karıştırın. Hazırladığınız sosu, çorbanın üzerine yavaş yavaş ilave edin. Çorba piştiğinde birkaç kez karıştırın ve servis tabaklarına koyun.

PESKÜTAN ÇORBASI MALZEMELERİ

1 yemek kaşığı un
Yarım kilo peskütan
1 yumurta sarısı
1 su bardağı yarma
1.5 litre su
1 su bardağı yeşil mercimek

PESKÜTAN ÇORBASI SOSU İÇİN

2 yemek kaşığı tereyağı
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı kuru nane

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Her yemeğin yancısı Meyhane Pilavı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası