Dünya

Peru’da hükümet karşıtı protestolar devam ediyor

Ülkenin güneyini ve kuzeyini birbirine bağlayan Pan-Amerikan yolunu trafiğe kapatan protestocular, Boluarte’nin görevi bırakmasını ve Kongrenin kapatılmasını talep etti.

Yetkililer, göstericilerin Peru’nun en kalabalık ikinci kenti Arequipa’daki Alfredo Rodriguez Ballon Uluslararası Havalimanı’na zorla girdiğini ve pistlerin bazılarını yaktıkları lastiklerle kapattıklarını bildirdi.

Polis, bazı otoyollarda barikat kuran ve lastik yakan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Ülke basınında çıkan haberlere göre, otoyollarda kurulan barikatlar nedeniyle otobüs biletleri iptal edildi ve tedarik zinciri aksadı.

Ülkenin güneyinde ve iç kesimlerindeki Puno, Abancay, Uyacalı ve Tacna kentlerinde de polisle çatışan protestocular, gözaltına alınan eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun serbest bırakılmasını istiyor. Castillo’nun görevinden azledilip cezaevine gönderilmesinin ardından başlayan protestolarda dün 2 kişi ölmüş, 5 kişi yaralanmıştı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Meksika’da silahlı adam trafikteki araçları soydu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası