Genel

Patronlar ve İş Arkadaşları İçin Vazgeçilmez Olanlar: En Çok Aranan Ofis Çalışanları

Onları hem patronları seviyor, hem de iş arkadaşları ihtiyaç duyuyor. 

Dünyanın dev şirketlerine kariyer danışmanlığı hizmetleri veren Catherine Kaputa, günümüz ofis ortamında bulunan çeşit çeşit cinslikte olan ‘çalışan’ tiplerini kategorize etti. Bu cinsi neden burada tutuyorlar ki diyenlere cevap niteliğindeki çalışma, her türlü insanı barındıran plaza ortamlarında asla vazgeçilmeyen sekiz tipte çalışan olduğunu söylüyor.

Yenilikçi tipler

www.lpcentre.com

Her ne kadar sosyal toplum sizden ‘normlara’ uymanızı beklese de iş yaparken de bir o kadar anormal olmanızı isterler. Kimsenin engelleyemediği ve dizginleyemediği bir düşünce yapıları vardı. Kısaca ‘eski köye yeni adet getiren’ aykırılara her yerde ihtiyaç vardır. Özellikle zor zamanlarda fırsat yaratan tüm yolları görebilirler. kompleks sorunları çözmek için de birebir olan bu kişiler, her daim ‘çıkıntı’ fikirler sunarlar ancak katkıları asla yadsınamaz.

Liderler

static.vecteezy.com

Bazıları onları ‘her işe karışan’, bazıları da ‘sana mı soracağım’ diye anar. Onlar doğuştan öncüdür. Yönetici title’ı almalarına gerek olmadan, organize ederler, sakince motive ederler, akilane tavırlarına gizliden hayran olan haliyle kıskananı çoktur ama en çok kıskanan bile onun dediğini yapar.

Başına buyruk

img-s1.onedio.com

Her ailede olduğu gibi her ofiste de bir ‘aykırı’ lazımdır. Geç gelir, kafasına göre takılır, formal giyinmeyebilir ya da masasında oturamayabilir. Tüm bu özelliklerine rağmen aslında ortamda sevilir, özgüveni yüksektir. Sadece kendi bildiğini yapmak istediğinden bazen uyumsuzdur ama onun kendi kuralları vardır ve sonuçta işini bilir ve birçok insandan iyi yapar.

Mühendis

businessday.ng

Proses hayatıdır, düzen göbek adıdır. Bir işe başlamak için lidere, bitirmek için uzmana ihtiyacınız varsa o işi iyi yapmak için de bir mühendise ihtiyacınız vardır. Devamlı çalışır ve daha çok çalışır. Sağlamasını yapar, hataya yer bırakmaz, üstelik her daim daha iyisini arar.

Uzman

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Bursa her 100 otomobilden 47'sini tek başına üretti

cdn.vox-cdn.com

Kimseyle konuşmadan işini yapar ancak sorulan her soruya cevabı vardır. İşle ilgili içinden çıkılmaz ne varsa sorunu ya da çözümü o biliyordur. Bazen şirketin temellerini onun attığını sanırsınız sonra bir bakmışsınız kimsenin bilmediği bir yeniliğe ayak uydurmuş. Uzmanlar tek bir şey bilir ama onu herkesten iyi bilir.

Pazarlamacı

media.tenor.com

Şirketin ana taşıyıcı sütunları, gelir kapısı ve vitrinidir. Onlara ‘hayır’ diyemezsiniz. Çünkü satışçı olmasalar, psikolog olurlardı. Sizi o kadar iyi analiz etmişlerdir ki neden ve neye ‘hayır’ diyeceğinizi sizden iyi bilerek tüm uygun stratejileri üzerinizde uyguladıklarından ‘bunu neden almalıyım’ değil de ‘kaç tane almalıyım’ kısmına odaklanırken bulursunuz kendinizi. Her daim, her şeyi satabilirler ancak bunu da tatlılıkla ve doğrulukla yaparlar.

Elit güçler

Onları dik duruşlarından, kalitelerinden tanırsınız. 7 telefon sonunda The President’a ulaşabilen kişilerdir. Asla kibirli değillerdir ama auralarından elitlik akar. Kendilerini iyi bilir ve tanırlar. Dolayısıyla zayıf taraflarını ustalıkla kapatır, başarıya ulaşırlar.

Aktivist

static.euronews.com

Ruhu anarşist olanlardır. Asi olunmaz, asi doğulur. Paçalarından idealizm akar, her daim romantik hayalleri vardır ama realizme gelince de haksızlık karşısında asla susmazlar. Güvenilir çalışma arkadaşlarıdır. Patronlar için yönetmesi zor karakterler olsalar da sebatkardırlar.

Siz ofiste bunlardan hangisi olduğunuzu buldunuz mu?

img-s2.onedio.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası