Ekonomi

Patates hasadı başladı! Tarladaki satış fiyatını duyanlar “Vatandaşın vay haline” diyor

Bursa’da patates hasadı yeni sezonun gelmesi ile başladı. Tarlada kilosu 7,5 liradan satılan patates hakkında bölgede incelemelerde bulunan Bursa Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise çiftçilerin fiyatlardan oldukça memnun olduğunu aktardı. Tüketicinin ödeyeceği fiyata da değinen Sezai Çelik “Tarlada bu fiyatlar olunca tüketicinin 12-13 liradan aşağıya alamayacağını buradan anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“KAZANDIRMADIĞINDA ÇİFTÇİYİ MÜTHİŞ ZARARA UĞRATIYOR”

İncelemenin ardından açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Bildiğiniz gibi, burası hatırı sayılır derece patates ekilen bir bölgeydi. Bu uzun yıllar devam etti. Özellikle son 5 yıldır azala azala 3 bin dekara kadar düştü. Bunun da sebebi patatesin bir sene para kazandırıp, bir sene kazandırmaması. Tabi ki patates para kazandırmadığında maliyetleri yüksek olduğu için çiftçiyi zarara uğratıyor. Onun için çiftçimiz sözleşmeli patates ekimine yöneldi. Şu anda yüzde 70’i sözleşmeli, yüzde 30’u da bireysel ekim yapıyor” dedi.

TÜKETİCİ 12-13 LİRADAN AŞAĞIYA YİYEMEYECEK!

Patatesin tarlada 7,5 liraya alıcı bulduğunu, tüketicinin ise 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini ifade eden Çelik, ” İnegöl’de ÇKS’ye kayıtlı olarak 3 bin dekar patates ekimi var. Kayıt dışı da bin dekar var. Dönümünden 3 ton ürün alınıyor. Önceki yıllarda 4-4,5 tonlara kadar çıkmıştı. Bu sene yağmurların sürekli devam etmesi, güneşin olmamasından dolayı dekar başına 1 ton verim düşüklüğü söz konusu. Toplam da 4 bin dekar alanda 12 bin ton civarından bir ürün alınması bekleniyor. Çiftçimiz fiyatlardan memnun. Şu anda çiftçimiz kilosunu 7,5 liradan veriyor. Tarlada bu fiyatlar olunca tüketicinin 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini buradan anlıyoruz” şeklinde konuştu.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz'den dikkat çeken faiz çıkışı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER