Genel

Paranormal Olaylarla Uyku Arasında Bir Bağ Keşfedildi

Bugüne dek hemen hemen herkes en az 1 defa gece uyumaya hazırlanırken cama vuran ağaç dalını ya da sandalyenin arkasında asılı duran pantolonu bir canavara ya da insana benzettiğiniz olmuştur. Ülkemiz bu durum genellikle 3 harfliler ve karabasanlarla bağdaştırılırken ABD’de de ise genellikle uzaylılar tarafından ziyaret edilme ya da kaçırılma gözüyle bakılıyor.

Bilim insanları bireylerin yaşadığı bu “paranormal” olayların neden olabileceğiyle ilgili uzun yıllardır araştırmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir bilimsel makale ise bilim insanlarının tüm bunların kaynağını keşfetmiş olabileceğini gösteriyor.

Aslında her şey kalitesiz uykuyla başlıyor

18 yaşından büyük 8.853 katılımcının incelendiği araştırmada farklı şehirlerde ve ülkelerde yaşayan, farklı dinlere, dillere ve ırklara sahip katılımcılara yaşadıkları paranormal olaylar ve uyku düzenleri hakkında çeşitli sorular soruldu. Ortaya çıkan sonuçlara göreyse diğer katılımcılara kıyasla daha kalitesiz uyku düzenine sahip bireylerin paranormal olaylara daha fazla inandığı ve bu paranormal olaylarla “daha sık karşılaştıklarını “ ifade ettikleri belirtildi. Uyku düzenine ek olarak katılımcıların yaşlarının ve cinsiyetlerinin de paranormal olayları görme ve onlara inanma oranını artırdığı tespit edildi.

Yetişkinler için tavsiye edilen 6-8 saatlik ideal uyku süresinin aksine günde sadece birkaç saat uyuyan ve çok geç saatte uyuyup REM uykusunu yeterince alamayan bireylerin hemen hemen hepsinin hayaletler, şeytanlar, karabasanlar, uzaylılar, yaratıklar ve benzeri varlıkları gördüğünü ve bu varlıklara inandığını belirttiği açıklandı. İdeal uyku süresini karşılayan ve üzerine çıkan kullanıcılardaysa bu varlıklara inananlar olsa da onları görenlerin sayısının yok denecek kadar az olduğu araştırma raporlarında belirtildi.

Araştırmacılar ayrıca raporda bu deneye katılan katılımcıların tamamının soruları cevaplamak için kendilerinin başvurduğunu ve bu nedenle katılımcıların rastgele seçilmediğini, sadece başvuran bireylerin deneye dahil edildiğini belirtti. Bu nedenle araştırma sonuçlarının sınırlı bir kesimin görüşlerini yansıttığı ve genel nüfusun görüşlerini yansıtmayabileceği özellikle belirtildi. BBC Science Focus dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye burada bulunan bağlantıdan göz atabilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Ağlayan Bir Bebeği Sakinleştirmenin En İyi Yolu Nedir?

Tabii kalitesiz uyku düzenine sahip bireylerin inandığı varlıklardan birisi de Karabasanlar. Ancak yaygın inanışın aksine karabasan dediğimiz şey aslında basit bir uyku felcidir. Karabasanlar ve uyku felci hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası