Genel

Özgür Demirtaş’tan 500 TL ve 1000 TL’lik Banknot Çağrısı

Nisan 2022’de 500 TL’lik banknotların çıkacağı iddia edilmiş, hatta Merkez Bankası’nın basıma hazır doluğu dile getirilmişti. Bu iddialar Merkaz Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından reddedilmişti. Ağustos 2022’de ise yeni banknotlar için beklenti ikiye katlanarak 1000 TL’lik para basılacağına dair iddialar ortaya atılmış ve Bakan Nebati, kısa süre sonra bu iddiaları da reddetmişti. 

TL cinsinden en değerli banknot olan 200 TL’nin basım sayısı Aralık 2022’de iki katına çıkmıştı. Ayrıca TL’nin değer kaybı nedeniyle teknolojik ürünler başta olmak üzere; döviz üzerinden ülkeye giren her türlü mal ve hizmete erişim zorlaşıyor. Diğer taraftan en küçük madeni para ve banknotların kullanım alanı da giderek azalıyor.

Ekonomist Özgür Demirtaş ise bu sebeple bir çağrıda bulundu:

 

Bazı Twitter kullanıcıları hem yanıtlarla hem de alıntılarla düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

 

Artık iyiden iyiye hayatımıza giren temassız ödeme teknolojileri sebebiyle yeni bir banknotun gereksiz olduğunu düşünenler de vardı:

Peki siz ne düşünüyorsunuz; yeni banknot basmak gerekli mi? Nedeniyle birlikte düşüncelerinizi yorumlar bölümüne bekliyoruz?

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Nargile İçmenin Kanser ve Diğer Riskleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası