Dünya

Olası Türkiye-Suriye yakınlaşmasına ABD’den ilk açıklama: Desteklemiyoruz

Son dönemlerde Türkiye-Suriye yakınlaşmasının olacağı iddiaları gündemde yer alırken, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla alakalı açıklama geldi.

Basın brifiginde konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, gazetecilerden gelen “Olası Türkiye-Suriye yakınlaşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” minvalindeki soruya cevap verdi.

“ESAD’LA NORMALLEŞMEYİ DESTEKLEMİYORUZ”

Cevabına; “Türkiye önemli bir NATO müttefiki ve Rusya’yı Ukrayna’daki barbarca eylemlerinden sorumlu tutmaya devam etmede önemli bir rol oynuyor” diye başlayan Patel, “Ancak açık olmak gerekirse, bu yönetim (ABD yönetimini kastediyor) Beşşar Esad’ı normalleştirme çabalarına herhangi bir destek vermeyecektir. ABD, Esad rejimi ile diplomatik ilişkilerini yükseltme niyetinde değil ve diğer ülkelerin ilişkilerini normalleştirmesini de desteklemiyor” dedi.

“ESAD VAHŞETİNİ GÖRMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Suriye’ye uyguladıkları yaptırımları gerçekçi bir çözüm olmadığı sürece kaldırmayacaklarını belirten Patel, “Bölgedeki devletleri, son on yılda Esad rejiminin Suriye halkına uyguladığı vahşeti ve rejimin; ülkenin büyük bir kısmının insani yardım ve güvenliğe erişimini engellemeye yönelik devam eden çabalarını çok dikkatli bir şekilde değerlendirmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Afrika basını duyurdu: Burkina Faso 5 adet Bayraktar TB2 satın aldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER